Dyplomacja ma być ekonomiczna

18 grudnia 2020. W czwartek odbyła się wideokonferencja szefów zagranicznych placówek dyplomatycznych Ukrainy z udziałem Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent planuje odwoływać ambasadorów, którzy nie sprawdzą się w dziedzinie dyplomacji ekonomicznej.

Prezydent miał opowiadać o swoim tegorocznym doświadczeniu- o swoistej „dyplomacji telefonicznej”, gdyż w warunkach COVID odbył już 67 rozmów telefonicznych z szefami państw i rządów. Podczas tych rozmów lwią część czasu zajęły tematy gospodarcze.

Zdaniem prezydenta, osiągnięcia gospodarcze we współpracy dwustronnej to jedno z głównych kryteriów, na podstawie których należy oceniać pracę ambasadora.

Na Facebooku Biura Prezydenta Ukrainy zacytowano następujące słowa W. Zełenskiego skierowane do dyplomatów: „Zadaniem każdego ambasadora jest przyciąganie bezpośrednich inwestycji zagranicznych na Ukrainę, promowanie ukraińskiego eksportu, obrona interesów ukraińskiego biznesu za granicą”.

Według „Ukraińskiej prawdy” prezydent miał też mobilizować  ambasadaorów w następujący sposób: „Powiem nowo mianowanemu ambasadorowi: pierwsze wyniki pracy na kierunku gospodarczym powinny być przedstawione w sześć miesięcy po mianowaniu. Nie ma wyników- nie ma stanowisk ambasadorskich”.

Szef państwa zwrócił się też do ministra spraw zagranicznych Dmytro Kuleby o opracowanie modelu kryteriów oceny skuteczności ambasadorów w obszarze dyplomacji ekonomicznej.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn