Krok do unijnego rynku

14 grudnia 2020. Wybrane ukraińskie produkty o wartości dodanej będą miały łatwiejszy dostęp do rynku Unii Europejskiej- poinformowała wicepremier Olha Stefaniszyna podczas konferencji „Ukraine: Investment Harbor in the Time of Change”.

Ukraina uzgodniła z Unią Europejską podpisanie Umowy w sprawie oceny zgodności i akceptacji produktów przemysłowych (ACAA), która dotyczy niektórych rodzajów produktów o wartości dodanej. Jak poinformowała Stefaniszyna obejmie ona wybrane produkty przemysłu elektromaszynowego. Te towary uzyskując ukraińską certyfikację, automatycznie uzyskają nieograniczony dostęp do unijnego rynku.

Konieczność podwójnej – ukraińskiej i unijnej – certyfikacji, wysoki poziom konkurencji w UE i niezdolność do wejścia na rynki stanowiły 75 proc. wszystkich problemów, wskazanych przez ukraińskich przedsiębiorców w czasie przygotowań do odnowienia odnowienia układu o stowarzyszeniu z UE. Wicepremier Stefaniszyna zapowiedziała, że w nadchodzących negocjacjach z Ukraina zaproponuje rozszerzenie jego skutków układu stowarzyszeniowego  na farmaceutyki i owoce morza.

(Red.)

.

Facebook
Twitter
LinkedIn