Mali i średni blisko upadłości

2 grudnia 2020. Ponad 10 proc. małych i średnich przedsiębiorstw znajduje się na skraju upadłości. To wpływ lockdownu na gospodarkę Ukrainy.

Wśród skutków epidemii Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP)  wymienia spadek konsumpcji oraz PKB. Zdaniem Dafiny Gerchevej, przedstawicielki UNDP w Ukrainie więcej niż 10 proc. małych i średnich przedsiębiorstw Ukrainy jest na skraju bankructwa i wkrótce wypadnie z rynku. Potrzebują dofinansowania oraz innych gwarancji wsparcia, aby kontynuować pracę.

Według UNDP do końca roku ponad 9 milionów ludzi znajdzie się w kłopotach finansowych.

„Stopa bezrobocia rośnie. Od maja ponad 4 miliony osób zostało zarejestrowanych jako bezrobotni. Uważamy jednak, że w rzeczywistości liczba ta jest wyższa. Powodem jest duży udział szarej strefy w Ukrainie”- zaznaczyła Gercheva.

Ekspertka uważa, że  lockdown bardziej zaszkodzi gospodarce, niż ochroni ludność. Ponadto, nawet częściowa kwarantanna utrudnia prace przedsiębiorcom.

Przypomnijmy, że rząd Ukrainy  wprowadza w życie ustawę Zełenskiego o wspieraniu przedsiębiorców podczas epidemii. Będą mogli otrzymać pomoc jednorazową w wysokości 8 tys. hrywien.

Karina Serednia

Facebook
Twitter
LinkedIn