Wynagrodzenia managerów

9 listopada 2020. Magazyn Forbes Ukraina zestawił ranking wynagrodzenia menedżerów w ośmiu sektorach gospodarki. Dochody kadry zarządzającej niektórych największych firm w Ukrainie, zwłaszcza z sektora energetycznego, mogą sięgać kilku milionów USD rocznie.

W przemyśle ciężkim nie odnotowano znaczących zmian w strukturze wynagrodzeń menedżerów. Dochody dyrektorów zakładów górniczych i przetwórczych kształtują się na poziomie 8 000-12 000 USD miesięcznie. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie najwyższych menedżerów dużych holdingów górniczych i metalurgicznych wynosi od 50 000 USD plus premia roczna.

W rolnictwie płace rosną zwykle o 7-15 proc. rocznie, rok 2020 nie jest wyjątkiem. Branża nie odczuwa już braku kadr w związku z odpływem pracowników za granicę. Kluczowym problemem jest brak wykwalifikowanych agronomów.

Wynagrodzenie top menedżerów sektora paliwowo-energetycznego należy do najwyższych w kraju. Roczny przychód prezesa wielkiego prywatnego holdingu może sięgać 3–6 mln USD. Premie mogą wynosić 100–150 proc. rocznego wynagrodzenia. Według Forbes Ukraina najwyżej opłacani są managerowie DTEK, Smart Energy i Ukrnaftoburinnya.

W handlu detalicznym podstawowe wynagrodzenia top managerów nie zmieniły się w stosunku do 2019 roku, ale wzrosło powiązanie ich dochodów z wynikami firm.

W większości firm z sektora FMCG wynagrodzenia top managerów wzrosły o 10 proc. w porównaniu z rokiem 2019. Ze względu na kwarantannę premie są odkładane na koniec roku lub zmniejszane.

W sektorze bankowym dochody menedżerów wzrosły średnio o 10-12 proc. w ciągu roku. Zredukowano też zatrudnienie10 proc. pracowników operacyjnych banków.

Firmom transportowym brakuje specjalistów zaplecza, o które konkurują z bogatszymi firmami z innych branż. Potrzebują finansistów, HR, prawników i informatyków.

Najlepiej opłacani menedżerowie IT i telekomunikacji są liderami „wielkiej trójki” operatorów komórkowych (KyivStar, Vodafone Ukraina, lifecell). Ich roczne przychody szacuje się na 400 000 USD.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn