Bank Światowy dla Donbasu

8 listopada 2020. Bank Światowy zapewni Ukrainie 100 milionów USD w celu przywrócenia gospodarki i przedsiębiorczości w kontrolowanych przez rząd obszarach Donbasu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał o tym na Twitterze.

Zełenski podziękował przedstawicielom Banku Światowego za wspieranie integralności terytorialnej Ukrainy. „Zrobimy wszystko, aby nasi obywatele czuli się bezpiecznie, a regiony stały się bogate” – dodał.

„Projekt Wschodnia Ukraina to zjednoczenie, odbudowa i odrodzenie. Skoncentruje się na terytoriach obwodu ługańskiego kontrolowanego przez rząd Ukrainy obwodu, który odnotował najpoważniejsze spowolnienie gospodarcze z powodu konfliktu. Projekt przyciągnie bardzo potrzebne inwestycje w celu poprawy połączeń transportowych i pomocy w odbudowie sektora rolnego” – czytamy w komunikacie Banku Światowego.

  • Wicepremier i minister ds. terytoriów czasowo okupowanych Ołeksij Reznikow zapowiedział specjalną strategię regionalną dla Donbasu. Równolegle prowadzone będą trzy działania: tworzenie warunków do przyciągnięcia inwestycji krajowych i zewnętrznych, finansowanie rozwoju z budżetu państwa oraz finansowanie przez instytucje i darczyńców międzynarodowych.
  • Z kolei Szef Biura Prezydenta Andrij Jermak powiedział, że Ukraina planuje utworzenie wolnej strefy ekonomicznej w Donbasie oraz w jednym z zachodnich regionów kraju. Poinformował o tym Interfax-Ukraina.
  • 13 listopada odbędzie się wideokonferencja doradców szefów państw i rządów tworzących Normandzka Czwórkę: Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji. Omawiać będą dwa tematy: przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i całkowite zawieszenie broni w Donbasie.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn