Więcej energii słonecznej

6 listopada 2020. UDP Renewables (Kijów) wraz z hiszpańską ACCIONA Energia Global oddały do użytku komercyjnego elektrownię słoneczną w Izmaile, w obwodzie odeskim.

W 2018 roku hiszpańska ACCIONA Energia Global – jeden ze światowych liderów w branży energetyki odnawialnej, rozpoczęła współpracę z UDP Renewables – ukraińską firmą z branży odnawialnych źródeł energii. Było to efektem starań Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, która skierowała firmę ACCIONA w Ukrainę. Biuro PUIG w Kijowie zorganizowało misję gospodarczą, a Oleg Dubish- I Wiceprezes PUIG kierował całym procesem spotkań i wstępnych negocjacji.

Jak wspomina Oleg Dubish: „Wówczas Hiszpanie uważali, że warunki do inwestowania w odnawialne źródła energii w Ukrainie są dużo korzystniejsze niż odpowiadające im warunki w Polsce. “

Według komunikatu prasowego UDP Renewables, SPP „Gudzowka-Solar 1” i SPP „Gudzowka-Solar 2” mają łączną moc szczytową 24,4 MW. Stacje wyposażone są w ponad 72 tysiące paneli słonecznych, wyprodukowanych przez JA Solar i Jinko Solar. Taka ilość innowacyjnego sprzętu generuje rocznie około 33 600 MWh energii elektrycznej i może zabezpieczyć potrzeby 13 tys. gospodarstw domowych. Uruchomienie tych elektrowni słonecznych zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 30 tys. ton rocznie.

Jak przeprowadzono inwestycję?

W marcu 2019 roku, Komitet Antymonopolowy Ukrainy pozwolił polskiej firmie Dymerka Solar Poland Sp. z o.o (kontrolowanej przez hiszpańską ACCIONĘ Energia Global) kupić ponad 50 proc. projektu elektrowni słonecznych „Artsyz-Solar” oraz „Gudzowka-Solar-1” i „Gudzowka-Solar-2”, należących do UDP Renewables.

Inwestorem strategicznym UDP Renewables jest grupa inwestycyjna UFuture, właścicielem której jest Wasyl Chmielnicki. Firma posiada zdywersyfikowany portfel aktywów w zakresie nieruchomości, infrastruktury, przemysłu, energii odnawialnej, farmacji i IT. Aktywa UFuture szacuje się na 550 mln USD, a łączna kapitalizacja przedsiębiorstw, w które zainwestowała, przekracza 1 miliard USD.

Generalnym wykonawcą projektów była Grupa KNESS, zaś partnerem finansowym został Bank Credit Agricole. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 21 mln EUR.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn