Oszczędnościowy system emerytalny

5 października 2020 r. Państwo ukraińskie za 15 lat nie będzie w stanie wypłacać emerytur ze względu na problemy demograficzne, w tym malejącą zdolność ludności do pracy.

Tę informację premier Denys Szmyhal przekazał studentom Politechniki Lwowskiej, w czasie wykładu 3 października.  Szmyhal przedstawił piramidę demograficzną od 1990 roku do chwili obecnej, wskazującą na pogorszenie sytuacji.  W Europie i Ukrainie współczynnik reprodukcji wynosi 147, podczas gdy optymalna jest sytuacja, kiedy 100 statystycznych par rodzi 215 – statystycznych- dzieci. Taki współczynnik reprodukcji gwarantowałby bezpieczeństwo demograficzne i w konsekwencji emerytalne.

Tymczasem, jak mówił premier Szmyhal, w Ukrainie „będzie niewielu w sile wieku i wielu emerytów. Stosunek będzie jeden do dwóch, czyli jeden pracownik będzie musiał utrzymać ze swoich podatków dwóch emerytów. Aby utrzymać emerytów, trzeba by było podwoić podatki. Ale firmy nie chcą już podnosić podatków. Za 15 lat nie będziemy w stanie wypłacać emerytur emerytom. To prosta matematyka” – konkludował premier.

Premier zapowiedział utworzenie już w przyszłym roku oszczędnościowego systemu emerytalnego. Mówił do studentów: „To znaczy każdy z Was będzie mógł gromadzić środki na swoją przyszłą emeryturę i otrzyma też małą emeryturę socjalną, wypłacaną przez państwo.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn