Ukraińskie projekty koncesyjne

29 września 2020 r. Międzynarodowi konsultanci zakończyli ocenę projektów koncesyjnych dla stacji kolejowych Charków, Dniepr, Winnica, Chmielnicki, Mikołajów, Czop i Kijów. Łączna ich wartość określona została na 3,8 mld UAH.

Rząd Ukrainy interesuje się podnoszeniem jakości infrastruktury transportowej. Zgodnie z informacją służby prasowej Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy, w najbliższym czasie planowana jest także realizacja projektów koncesyjnych kompleksu kolejowo-promowego, terminala kontenerowego i kompleksu pasażerskiego portu w Odessie, rozwój portu Izmail w ramach projektu pomocy technicznej UE oraz elektryfikacja trasy kolejowej Dolynska- Mikołajów- Kołosiwka. Powyższe inwestycje będą miały wartość 420 mln USD.

Ministerstwo pracuje również nad modernizacją regionalnych portów lotniczych. Według ministra infrastruktury Ukrainy Vladyslav Kriklija, wdrażany jest model, w którym państwo ponosi koszty budowy pasa startowego, a prywatny inwestor – koszty budowy terminalu. Na takich warunkach rozpoczęła się budowa portu lotniczego w Dnieprze o wartości około 6 mld UAH. Podobnie będzie w przypadku nowego lotniska na Zakarpaciu o szacowanej wartości 3-4 mld UAH.

Kryklij zauważa, że Ukraina była dotąd zamknięta na wdrażanie mechanizmów partnerstwa publiczno-prywatnego i teraz czas na zmianę.

„Jesteśmy otwarci i gotowi do słuchania inwestorów. Jeśli chcecie zainwestować w dowolny projekt infrastrukturalny, nie czekajcie na nasze inicjatywy, jesteśmy gotowi dostosować się do inwestorów i wspierać ważne inicjatywy prywatne. Era dobrych ludzi biznesu dobiegła końca, zaczyna się era udanych partnerstw publiczno-prywatnych” -powiedział Kryklij.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn