Zmiany w przesyle gazu

3 września 2020. Przez 8 miesięcy 2020 roku, operator systemu przesyłowego  Ukrainy przesłał 12,5 mld metrów sześciennych (bcm) gazu z Europy na Ukrainę. Jest to o 30 proc.  więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Przesył gazu na zlecenie Gazpromu, ze wschodu, spadł w tym samym czasie o 42 proc. do poziomu 34,8 bcm.

Sergiy Makogon, dyrektor generalny operatora systemu przesyłowego, podkreślił na Facebooku, że “Import gazu na Ukrainę pobił rekord  ostatnich pięciu lat. Jest to dobra wiadomość, ponieważ 65 proc. tych wolumenów zostało przywiezionych  przez handlowców w celu przechowywania i dalszego tranzytu, a tylko część poszła na rynek ukraiński.” Zapowiedział, że kierowana przez niego firma będzie starała się  utworzyć w Ukrainie  europejski węzeł gazowy.

Przepływy gazu z kierunku Europy był następujący:  import ze Słowacji wyniósł 8,0 bcm  ( plus 35 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku), z Węgier – 3,2 bcm ( plus 20 proc.) oraz z Polski – 1,3 bcm ( plus 34 proc.).

Warto zwrócić uwagę, że  38 proc. wolumenu gazu z kierunku zachodniego przesłano w ramach tzw. rewersu wirtualnego.

Od listopada 2015 r. wszystkie importowane przez Ukrainę ilości gazu ziemnego pochodzą wyłącznie z krajów UE. Od tego czasu Ukraina nie importuje gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej, jest wyłącznie krajem tranzytowym. 

Red.

Facebook
Twitter
LinkedIn