Wakacyjny wzrost eksportu

2 września 2020. W sierpniu 2020 roku wartość eksportu Ukrainy była o 13 proc. większa niż w lipcu.

Według danych opublikowanych na Facebooku przez Wiceministra Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa – Przedstawiciela Ukrainy ds. Handlu Tarasa Kaczkę, eksport towarów z Ukrainy w ujęciu pieniężnym,  w lipcu i sierpniu br., nadal rośnie w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Eksport rośnie od dwóch miesięcy z rzędu. Lipiec był nieco lepszy niż czerwiec, a wzrost w sierpniu wyniósł  13 proc. w porównaniu z lipcem. Taras Kaczka zaznaczył, że w ujęciu rocznym eksport w sierpniu 2020 r. zmniejszył się w porównaniu do sierpnia 2019 r. tylko o 1,6 proc., co wygląda zaskakująco dobrze w warunkach pandemii.

Mimo ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa,  wartość eksportu towarów z Ukrainy w ciągu 8 miesięcy tego roku wyniosła 30,91 mld USD. Wskaźnik ten jest o 6,6 proc. mniejszy w ujęciu rok do roku. W tym samym czasie import spadł o 12,39 proc.

Według ministra Tarasa Kaczki, handel międzynarodowy rośnie w znacznie szybszym tempie niż po kryzysie z 2008 roku.

Według Państwowej Służby Statystycznej deficyt Ukrainy w handlu zagranicznym towarami w I półroczu 2020 roku wyniósł  1,277 mld USD, czyli 3 razy mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Największy udział w eksporcie towarów z Ukrainy to: zboża – 18,5 proc., metale żelazne – 16,9 proc., tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego – 12,8 proc.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn