Rozmowa Kułeba- Rau

2 września 2020. Odbyła się rozmowa telefoniczna ministrów spraw zagranicznych Ukrainy- Dmytro Kułeby i nowego polskiego ministra Zbigniewa Raua.

Jak podaje ukraińskie MSZ, omówiono  przygotowania do wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Ukrainie.  Dmytro Kuleba zwrócił uwagę na potrzebę  wykorzystania wszystkich możliwości i platform do promowania współpracy gospodarczej i handlowej między Ukrainą a Polską.  Ministrowie zgodzili się co do tego, że  w najbliższych tygodniach trzeba  uzgodnić datę posiedzenia Ukraińsko-Polskiej Międzyrządowej Komisji Współpracy Gospodarczej.

Rozmawiano o partnerstwie strategicznym Polski i Ukrainy, problemach związanych z polityką historyczną. Rozmówcy apelowali, by nie dopuścić do wpływu przeszłości  na sąsiedzki charakter stosunków ukraińsko-polskich.

Minister Rau  zapewnił, że Polska  ciągle wspiera  integralność terytorialną Ukrainy. Zdaniem polskiego ministra  sankcje UE wobec Rosji za okupację Krymu i Sewastopola oraz  okręgów donieckiego i ługańskiego muszą obowiązywać do czasu całkowitego zakończenia nielegalnych działań Federacji Rosyjskiej.

Szef polskiego MSZ potwierdził również ciągłość wsparcia Polski dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy. Dmytro Kułeba wyraził przekonanie, że format „Trójkąta Lubelskiego”  powinien wzmocnić rolę obu krajów w Europie Środkowej.

Red.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn