Top 10 Ukrainy

24 sierpnia 2020.  Dochody dziesięciu największych firm Ukrainy w ubiegłym roku wyniosły 864 mld UAH (33,5 mld USD), czyli o 11 proc. mniej niż w 2018 roku. Wpływ na to miały wyniki państwowych koncernów energetycznych i metalurgicznych.

Liderem rankingu jest NAK “Naftohaz Ukrainy”, który w 2019 r. uzyskał największy dochód – ponad 170 mld UAH. W tym czasie przychody Naftohazu spadły o 15 proc. w porównaniu do 2018 roku. Przyczyną były ceny gazu i cieplejsza niż zwykle zima.

Na drugim miejscu pod względem dochodów jest sprzedawca detaliczny ATB-Market. W ciągu ostatniego roku ta sieć sklepów spożywczych zwiększyła przychody o 18 proc., jej dochody przekroczyły 100 mld UAH.

Trzecie miejsce zajmuje monopolista kolejowy Ukrzaliznitsa z dochodami 89 mld UAH (plus 7 proc. rok do roku).

Czwartą pozycję zajęło przedsiębiorstwo państwowe Energorynok, które jeszcze rok temu zajmowało drugie miejsce w rankingu. W 2019 roku firma wypracowała dochody na poziomie 87 mld UAH.

Piąte, szóste i siódme miejsce zajęły duże przedsiębiorstwa przemysłowe – Mariupolski Kombinat Metalurgiczny im. Ilicza, Ukrgazwydobuvannia i Krzywy Róg ArcelorMittal. Najmocniejszy z całej trójki jest Mariupolski Kombinat Metalurgiczny im. Ilicza, który jest częścią Grupy Metinwest. Jego dochody wyniosły 80 mld UAH. Ukrgazwydobuvannia, należąca do grupy spółek Naftohaz, utrzymała dochody na poziomie 78 mld hrywien, podczas gdy dochody ArcelorMittal wyniosłu 62,4 mld UAH.

Dziewiąte miejsce to zakład metalurgiczny Mariupol z grupy Metinwest-Azowstal- 57 mld UAH dochodów.

Firma Agro Kernel zajmuje 10 miejsce z dochodami w wysokości 51 mld UAH w 2019 r., co oznacza wzrost o 11% więcej niż rok wcześniej.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn