Chiny trzymają się mocno

21 sierpnia 2020. Chiny umacniają swoją pozycję największego partnera handlowego Ukrainy, z obrotami 6,6 miliardów USD w handlu dwustronnym w pierwszej połowie 2020 roku. Import z Chin miał wartość 3, 6 mld USD, zaś eksport do Państwa Środka wyniósł  3 mld USD.

Jak podaje Państwowa Służba Statystyczna Ukrainy, w okresie styczeń- lipiec 2020 r. obroty handlowe Ukrainy z krajami świata wyniosły 55,48 mld USD. Ukraina importowała towary o wartości 28,8 mld USD, czyli o 13 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ciągu siedmiu miesięcy tego roku eksport towarów z Ukrainy wyniósł 26,6 mld USD, czyli o 7 proc mniej niż rok temu. Bilans handlu zagranicznego Ukrainy w okresie styczeń-lipiec 2020 r. był ujemny i wyniósł 2,2 mld USD.

Z perspektywy znaczenia Chin w obrotach handlowych Ukrainy,  słabo wygląda wymiana  handlowa ze Stanami Zjednoczonymi, która wyniosła w tym samym okresie zaledwie 382 mln USD.

Chiny, Rosja i Polska są głównymi kierunkami eksportu towarów i usług z Ukrainy.  Głównymi źródłami importu Ukrainy są Chiny, Niemcy i Rosja.

Warto zwrócić uwagę, że udział krajów UE w imporcie Ukrainy w okresie styczeń-lipiec 2020 r. wyniósł 43 proc, zaś udział krajów WNP  jedynie 16 proc. Udział krajów UE w eksporcie towarów z Ukrainy w tym samym okresie wyniósł 37 proc., krajów WNP – 13 proc.

Państwowa Służba Statystyczna Ukrainy podaje, że wartość eksportu ukraińskich towarów i usług do Polski wyniosłą w tym czasie 1, 454 mld USD, zaś wartość importu towarów i usług z Polski to 1, 724 mld USD.

Red.

Facebook
Twitter
LinkedIn