Antykorupcyjny pilotaż w Ukrawtodorze

19 sierpnia 2020. Prezydent Wołodymyr Zełenski i Prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Jürgen Rigterink rozmawiali telefonicznie o projektach infrastrukturalnych, realizowanych w Ukrainie, w tym także za pomocą środków EBOR.

Prezydent zwrócił uwagę na inwestycje w ramach Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN- T) o wartości 900 mln EUR (450 mln EUR z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, 450 mln EUR z EBOR). W ramach tego projektu planowana jest generalna przebudowa autostrady M-05 Kijów-Odesa o łącznej długości 300 km, budowa Północnej Obwodnicy Lwowa. Podpisanie umowy kredytowej z EBOR planowane jest na koniec 2020 – początek 2021 roku.

W trakcie rozmowy uzgodniono również przygotowanie Memorandum pomiędzy Ukrainą a EBOR w sprawie wdrożenia szeregu działań antykorupcyjnych w państwowych spółkach realizujących wspólne projekty z bankiem. Państwowa Agencja Dróg Samochodowych (Ukrawtodor) będzie pierwszym organem, który opracuje i wdroży kompleksowy program mający na celu poprawę jakości i przejrzystości zarządzania projektami. Negocjacje w sprawie uruchomienia tego pilotażowego projektu trwają od kwietnia 2020 roku.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn