Chińska inwestycja w Oczakowie

17 sierpnia 2020. China Railway Construction Corporation rozmawia ze Smart Holding o budowie głębokiego portu wodnego w porcie Oczaków nad Morzem Czarnym, położonym 60 km na południe od miasta Mikołajów.

Strategiczne położenie Oczakowa sprawiło, że w ciągu ostatnich 2000 lat miasto było kontrolowane przez Grecję, Imperium Otomańskie, Wielkie Księstwo Litewskie, Chanat Krymski, carską Rosję, walczyli o nie Polacy, Kozacy, Turcy, Tatarzy i Rosjanie. Oczaków jest bowiem położony o 3,6 km od półwyspu Kinburn Spit, który jest stanowiskiem kontrolującym ujście rzeki Dniepr.

Biorąc pod uwagę strategiczne położenie Oczkowa, w obliczu zajęcia przez Rosję Krymu-znajdującego się 100 km na południe, US Navy zbudowała w ubiegłym roku w Oczakowie centrum operacyjne dla Ukraińskiej Marynarki Wojennej. Władimir Żyrinowski, rosyjski polityk nacjonalistyczny protestował wtedy słowami: „To jest ziemia rosyjska – Ochakiv”. W przyszłym roku w Oczakowie ma stacjonować kilka dostarczanych przez USA szybkich łodzi patrolowych Mark VI.

Smart Holding donosi, że Chińczycy dyskutują o podwojeniu głębokości portu, do 15-18 metrów, budowie 70. kilometrowej linii kolejowej do Mikołajowa oraz budowaniu terminali portowych dla zboża i rudy żelaza- produktów, które dominują w handlu Ukrainy z Chinami. Chiny są obecnie największym partnerem handlowym Ukrainy.

Smart Holding należy do Wadyma Nowynskiego ( w 2019 roku Forbes oceniał jego majątek na 1 mld USD) i Andreja Klyamko.

DSz

Facebook
Twitter
LinkedIn