Tranzyt gazu mniejszy niż rezerwacja

6 sierpnia 2020. Gazprom wykorzystuje 79 proc. ukraińskich zdolności przesyłowych gazu ziemnego, zarezerwowanych przez Rosjan na ten rok. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2020 r. operator systemu przesyłowego gazu w Ukrainie (LLC Gas TSO) przesłał 29,8 mld metrów sześciennych gazu. To o 44 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Według LLC Gas TSO od stycznia do lipca w kierunku zachodnim przesłano 27,7 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu. Wolumeny tranzytu spadły o 39 proc. w porównaniu z siedmioma miesiącami 2019 roku. Do Polski, ukraińskim systemem gazowym, przesłąno 2,2 mld metrów sześciennych gazu, na Słowację 20,4 mld metrów sześciennych i na Węgry 5,1 mld metrów sześciennych.

Znacznie zmniejszył się też przesył rosyjskiego w kierunku bałkańskim. Według LLC Gas TSO przesłano 2,1 mld metrów, czyli o 71 proc. mniej niż rok temu. Do Mołdawii trafiło 1,7 miliarda metrów sześciennych, zaś do Rumunii 400 milionów metrów sześciennych.

„Spadek tranzytu na południowej trasie ukraińskiego operatora przesyłowego jest związany z uruchomieniem w styczniu 2020 roku Tureckiego Potoku, który dostarcza gaz z Rosji do Turcji, a stamtąd do krajów bałkańskich”- podało LLC Gas TSO.

Przypomnijmy, że na 2020 rok Gazprom zarezerwował całe zdolności przesyłowe LLC Gas TSO, wynoszące 65 miliardów metrów sześciennych gazu. Według prognoz operatora, do końca 2020 roku wielkość tranzytu gazu przez ukraiński system przesyłowy może wynieść 52-55 miliardów metrów sześciennych, co będzie najniższą wartością w historii Ukrainy.

30 grudnia 2019 roku Ukraina i Rosja zgodziły się kontynuować tranzyt gazu przez kolejne pięć lat. Podpisano dwie umowy. Oczekiwane przychody Ukrainy z kontraktów wynoszą ponad 7 miliardów USD.

DSz

Facebook
Twitter
LinkedIn