Rolnictwo w dobrej kondycji

3 sierpnia 2020. Narodowy Bank Ukrainy ocenia, że rolnictwo jest tym sektorem gospodarki, który został najmniej dotknięty przez epidemię koronawirusa. W niezłej kondycji jest też sektor IT i turystyka krajowa.

Żywność stanowi prawie połowę eksportu Ukrainy. Eksport oleju słonecznikowego wzrósł w pierwszej połowie tego roku o 24 proc. w porównaniu ze styczniem-czerwcem ubiegłego roku. Wpływy ze sprzedaży oleju wyniosły w tym czasie 2,7 miliardów USD, co stanowiło 27 proc. wartości całego eksportu żywności.

Kernel, największy eksporter zboża na Ukrainie, zwiększył eksport zboża o 30 proc. rok do roku, do poziomu 7,9 mln ton w roku handlowym, który zakończył się w czerwcu. W ten sposób Kernel obsługiwał 14 proc, całkowitego eksportu Ukrainy, który w roku handlowym wyniósł 56,5 mln ton zbóż. 

Ocenia się, że brak deszczów w Ukrainie wpłynie na poziom produkcji rolnej- w tym roku planuje się zebrać 70 mln ton zbóż, wobec 75 mln ton w roku ubiegłym.

Znaczenie rolnictwa dla gospodarki i handlu Ukrainy doprowadziło prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do wniosku o potrzebie powołania ministerstwa rolnictwa. We wrześniu oczekiwana jest inicjatywa rządu w tej sprawie.

DSz

Facebook
Twitter
LinkedIn