Kwarantanna dla przyjeżdżających z Polski

3 sierpnia 2020. Ukraina umieściła Polskę na liście krajów o podwyższonym ryzyku COVID-19. Osoby wjeżdżające z Polski na teren Ukrainy oraz osoby, które w przeciągu 14 dni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywały na terytorium Polski, mają obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie.

osoby poniżej 12 roku życia; ● osoby, które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem, przy czym nie może on trwać dłużej niż 48 godzin; ● instruktorzy sił zbrojnych państw NATO i krajów członkowskich programu „Partnerstwo dla Pokoju”, którzy biorą udział w szkoleniach Sił Zbrojnych Ukrainy; ●pracownicy misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawiciele oficjalnych misji międzynarodowych, organizacji akredytowanych na Ukrainie oraz członkowie ich rodzin; ●kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia; ● działacze kultury, na zaproszenie instytucji kultury, wraz z jedną osobą towarzyszącą na każdą taką osobę.

Osoby, które są zobowiązane do odbycia 14-dniowej kwarantanny na Ukrainie odbywają ją w warunkach domowych, za pomocą aplikacji „Działaj w domu” („Дій вдома”), w miejscu zamieszkania.

Fakt odbywania kwarantanny jest monitorowany przez regularne powiadomienia w aplikacji, wysyłane w dowolnym momencie w ciągu dnia. Weryfikacji podlega zgodność zdjęcia twarzy osoby ze zdjęciem referencyjnym wykonanym podczas instalacji aplikacji mobilnej i geolokalizacji telefonu komórkowego w momencie fotografowania. Po otrzymaniu wiadomości, osoba musi zrobić zdjęcie twarzy w ciągu 15 minut za pomocą aplikacji. Wiadomości nie będą wysyłane w nocy.

Odbywanie kwarantanny w warunkach domowych (z aplikacją „Działaj w domu”), należy potwierdzić podczas kontroli paszportowej na granicy – najpierw podając swój numer telefonu i adres miejsca izolacji, a następnie pokazując odpowiedni ekran z aplikacją ukraińskiej służbie granicznej.

Władze ukraińskie zalecają pobranie i zalogowanie się do aplikacji przed przybyciem na granicę.

Ważne: aplikację „Działaj w domu” można zainstalować tylko na ukraińskich numerach telefonów (+380).

Więcej informacji na temat aplikacji „Działaj w domu” znajdą Państwo na stronie internetowej Rady Ministrów Ukrainy:

https://www.kmu.gov.ua/news/yak-pracyuye-zastosunok-dij-vdoma  – link do wersji w języku ukraińskim

https://www.kmu.gov.ua/en/news/yak-pracyuye-zastosunok-dij-vdoma  – link do wersji w języku angielskim.

Podstawą do zakończenia kwarantanny jest otrzymanie negatywnego wyniku testu na COVID-19 (metodą łańcuchowej reakcji polimerazy), przeprowadzonego nie później niż 48 godzin po wjeździe na teren Ukrainy.

Red.

Facebook
Twitter
LinkedIn