Rozwój Ukrzaliznyci

29 lipca 2020 r. Agencja ratingowa Standard & Poor’s podniosła długoterminowy rating kredytowy ukraińskiego państwowego operatora kolejowego „Ukrzaliznycia” z CCC do „B-”.

W swoim komunikacie Standard & Poor’s zauważył, że zmiany w ratingu są skutkiem poprawy płynności i zmniejszenia obciążenia kredytowego spółki po podpisaniu umów o restrukturyzację długów z Sbierbankiem (Ukraina). Jednocześnie „negatywna” perspektywa ratingu odzwierciedla niepewność co do środowiska międzynarodowego, w jakim zmuszona prowadzić działalność Ukrzaliznycia i inne spółki na rynku.

„Jednym z priorytetów stabilnej pracy Ukrzaliznyci są przejrzyste i stabilne relacje z partnerami krajowymi i międzynarodowymi, w tym stabilne wykonywanie zobowiązań. Jestem przekonany, że przejdziemy przez czasy kryzysu finansowego, a program antykryzysowy Ukrzaliznyci stanie się wzorem dla innych firm”- komentował Ivan Yuryk, p.o. Prezesa Ukrzaliznyci.

Ivan Yuryk pełni obowiązki Prezesa Ukrzaliznyci od 16 kwietnia br. W strukturze organizacji znajduje się od 2018 r., wcześniej pracował w Ministerstwie Finansów oraz rządowym biurze  wspierania inwestycji. Obecnie jest on jednym z głownych kandydatów na objęcie stanowiska prezesa spółki w ramach obecnie trwającego konkursu.

Jak podaje „Ekonomiczeskaja Pravda” w finale konkursu znalazło się jeszcze 5 osób, w tym dwóch cudzoziemców. Jednym z nich jest Jakub Karnowski, polski ekonomista i finansista, który w latach 2012–2015 był Prezesem Zarządu PKP S.A. Drugim cudzoziemcem jest Wladimir Wladimirow, który będąc naczelnikiem bułgarskich kolei w okresie 5 lat uczynił je rentownymi.

Pozostali trzej finaliści są znanymi ukraińskimi menadżerami:

– Petro Czernyszow – były przewodniczący sieci komórkowej „Kyivstar” i ukraińskiego oddziału producenta piwa „Carlsberg;

– Wołodymyr Żmak – zajmował wysokie stanowiska w rosyjskim koncernie naftowym TNK-BP, był członkiem rady nadzorczej we wcześniej wspomnianym Kyivstarze i lotniska Boryspol oraz członkiem rady Europejskiej asocjacji biznesu;

– Oleksandr Percowski – obejmował stanowiska kierownicze w międzynarodowej firmie kurierskiej DHL i w ukraińskim narodowym operatorze pocztowym Ukrposzcie.

Rezultatów konkursu oczekuje się w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn