Dwa miliony USD za hakerów

24 lipca 2020. Departament Stanu USA oferuje nagrodę w wysokości do 1 miliona USD za informacje, które pomogą aresztować jednego z dwóch obywateli Ukrainy, poszukiwanych za cyberprzestępczość.

W styczniu 2019 roku władze USA postawiły zarzuty dwóm ukraińskim hakerom. Artem Vyacheslavovich Radchenko i Oleksandr Vitaliyovych Eremenko są podejrzani o międzynarodową przestępczość zorganizowaną, w tym cyberprzestępczość. Naruszyli prawo, uczestnicząc w schemacie wymiany informacji, uzyskanych dzięki penetracji bazy danych US Securities and Exchange Commission (SEC). Wysokość wynagrodzenia za pomoc w poszukiwaniach wynosi do 1 miliona USD za każdego oskarżonego.

Akt oskarżenia wniesiony do amerykańskiego Sądu Okręgowego w Nowym Jorku składał się z 16 zarzutów.

Prokuratura twierdzi, że Radczenko i Eremenko złamali System Gromadzenia i Analiz Danych (EDGAR) Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Ukradli tysiące poufnych plików, które później sprzedano w celach osobistych. Komisja złożyła następnie pozew cywilny przeciwko Eremenko i kilku innym osobom fizycznym i prawnym.

Nagrody za pomoc w znajdowaniu hakerów są również oferowane w ramach TOCRP – programu nagród za zwalczanie międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Od 1986 roku program, wraz z podobnym programem poszukiwania osób zaangażowanych w przestępstwa narkotykowe, pomógł postawić przed sądem ponad 75 przestępców z całego świata. Z kolei Departament Stanu wypłacił w sumie ponad 130 milionów USD nagród informatorom, którzy pomogli złapać przestępców.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn