Hazard znów legalny

16 lipca 2020. Rada Najwyższa ustawowo zalegalizowała 14 lipca branżę hazardową w Ukrainie. Zwolennicy ustawy podkreślają, że przyniesie ona wpływy do budżetu w wysokości do 4 mld UAH rocznie, natomiast przeciwnicy obawiają się powrotu korupcji w tej branży, wykorzystania do prania brudnych pieniędzy i uzależnień, co prowadzi do zubożenia ludności.

Dokument wprowadza listę czynności w zakresie gier hazardowych dozwolonych w Ukrainie: organizację i prowadzenie gier hazardowych w placówkach hazardowych w kasynach oraz za pośrednictwem Internetu; organizację i prowadzenie działalności bukmacherskiej w punktach bukmacherskich i przez Internet; wydawanie i przeprowadzanie loterii; organizowanie i prowadzenie gier w pokera przez Internet

Co zawiera ustawa o legalizacji hazardu?

– Wprowadza odpowiedzialność karną za organizowanie gier hazardowych bez odpowiednich zezwoleń. Dokument przewiduje utworzenie specjalnych terytorialnych stref hazardu (nie więcej niż pięć) oraz określa koszt licencji na prowadzenie działalności tego typu.

– Wiek gracza – nie mniej niż 21 lat, identyfikacja przy wejściu. Tworzony będzie rejestr osób z ograniczonym dostępem do lokali hazardowych i uczestnictwem w grach hazardowych.

– Placówki hazardowe nie mogą znajdować się bliżej niż 500 metrów od szkół.

– Kasyna mogą być umieszczone tylko w hotelach 5-gwiazdkowych z określoną liczbą pokoi. Salony gier na automatach mogą znajdować się tylko w hotelach 3-, 4- i 5-gwiazdkowych. Jednocześnie mieszkańcy państwa agresora będą mieli zakaz prowadzenia działalności hazardowej na terytorium Ukrainy.

– Zakłady w kasynach online będą możliwe tylko w formie bezgotówkowej, po uprzedniej identyfikacji gracza, natomiast zabronione jest przyjmowanie zakładów za pomocą pieniędzy elektronicznych, zakładów na kredyt, płatności ratalne itp.

– Regulatorem będzie oddzielny organ państwowy – Komisja ds. Regulacji Hazardu i Loterii – odpowiedzialny przed rządem. Do kompetencji Komisji należy udzielanie licencji organizatorom gier hazardowych, prowadzenie odpowiednich rejestrów, ustanawianie wymagań w zakresie certyfikacji sprzętu do gier.

„Nakładamy ogromną odpowiedzialność na organizatorów biznesu hazardowego, ustalimy pewne ograniczenia. W każdym razie wydaje się, że jest to lepsze niż teraz, kiedy mamy czarny rynek” – skomentował D. Hetmantsev, Przewodniczący Komitetu Rady Najwyższej ds. Polityki Finansowej, Celnej i Podatkowej.

Przypomnijmy, że zakaz prowadzenia rynku hazardowego w Ukrainie obowiązywał od 2009 r. po tragicznych wydarzenia w Dnipro. Ustawę w pierwszym czytaniu Rada przyjęła jeszcze na początku 2020 r. Natomiast deputowani musieli rozpatrzyć ponad 3500 poprawek.

Facebook
Twitter
LinkedIn