OZE i Naftogaz

10 lipca 2020. Grupa Naftogaz uruchomiła elektrownię słoneczną „Andriyivka” o mocy 0,999 MW. Panele fotowoltaiczne zainstalowano w obwodzie charkowskim w Ukrainie. Jest to projekt pilotażowy, którego zadaniem jest analiza technicznych i regulacyjnych mechanizmów rozwoju energii odnawialnej dla Grupy.

„Energia odnawialna jest jednym z priorytetów Grupy Naftogaz. Takie podejście jest zgodne z globalnymi trendami rozwoju energii. Spółki z Grupy Naftogaz wykorzystują już panele słoneczne jako dodatkowe źródło energii elektrycznej w budynkach biurowych. To nauczyło nas pracy z projektami OZE i pozwoliło nam z powodzeniem komercjalizować Andriyivkę” – powiedział kierownik projektu Serhiy Ovcharenko.

Zaopatrzenie w sprzęt i usługi instalacyjne odbyło się w drodze przetargu w systemie Prozorro. Większość elementów użytych do budowy stacji jest produkcji ukraińskiej. Stacja otrzymała „zieloną” taryfę od lipca 2020 r.

Dalsze plany w dziedzinie „zielonych” projektów obejmują ukończenie znacznie mocniejszej elektrowni słonecznej w Żytomierzu we wrześniu 2020 roku, a także rozbudowę sieci stacji ładowania w stolicy.

NAK Naftogaz Ukrainy jest wiodącym przedsiębiorstwem kompleksu paliwowo-energetycznego i jedną z największych spółek w Ukrainie. Wykonuje pełny cykl działań w zakresie poszukiwań i zagospodarowania złóż, wierceń eksploatacyjnych i poszukiwawczych, transportu i magazynowania ropy i gazu, dostaw gazu ziemnego i skroplonego do odbiorców.

SZ

Facebook
Twitter
LinkedIn