Ochrona emigrantów zarobkowych

19 czerwca 2020. Rada Najwyższa popiera inicjatywę ochrony Ukraińców szukających pracy za granicą i pracujących na stałe w innych krajach. Projekt ustawy zakazuje firmom działającym w dziedzinie międzynarodowego zatrudnienia pobierania opłat od osób, poszukujących zatrudnienia za granicą.

Decyzję poparło 248 deputowanych. Projekt ustawy wprowadza nowoczesne europejskie podejście do procedury zatrudniania Ukraińców za granicą.

“Stopniowa legalizacja międzynarodowego rynku pracy doprowadzi do stworzenia normalnego otoczenia konkurencyjnego i przejrzystego biznesu, który przyniesie państwu pieniądze w postaci podatków i ochroni Ukraińców przed wypłacaniem pieniędzy oszustom lub nieuczciwym przedsiębiorcom” – zaznaczają autorzy projektu ustawy.

Główną tezą projektu ustawy jest zakaz przyjmowania przez firmy pośredniczące w międzynarodowym zatrudnieniu pieniędzy od osób poszukujących pracy. Pośrednicy będą otrzymywać opłaty tylko od pracodawców, w interesach których rekrutują pracowników. Jest to system obowiązujący w większości krajów świata.

Zmienia się procedura udzielania licencji na działalność firm pośredniczących. Dokument przewiduje także wprowadzenie odpowiedzialności administracyjnej za naruszenia zakazu pobierania od obywateli wszelkich opłat za mediację w zatrudnieniu w Ukrainie lub za granicą.

“Obecnie państwo ukraińskie nie może powstrzymać obywateli przed podjęciem pracy za granicą. Powinno jednak chronić ich tak bardzo, jak to możliwe, aby czuli, że Ukraina wspiera ich gdziekolwiek się znajdują” – powiedział Vasyl Voskoboinyk, Prezes Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia Firm z Międzynarodowego Zatrudnienia.

(SZ)

Facebook
Twitter
LinkedIn