Koronawirus (COVID-19) w Ukrainie

19 czerwca 2020. Na chwilę bieżącą w Ukrainie odnotowano prawie 35 tys. wypadków zachorowania COVID-19, z tego 985 osób zmarło i 16033 wyzdrowiało. W ciągu minionej doby wykryto 921 nowych wypadków zarażenia.

Na przełomie maja i czerwca w Ukrainie odbyło się znaczące poluzowanie restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Od tego momentu obserwuje się gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń. To było przyczyną niedawnej decyzji Gabinetu Ministrów o przedłużeniu kwarantanny do 31 lipca br.

W komentarzu do tej decyzji Denys Szmyhal, Premier Ukrainy zaznaczył, iż możliwe jest ponowne wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w poszczególnych regionach. Premier również dodał, iż planowana jest też zmiana godzin rozpoczęcia pracy w niektórych sektorach gospodarki.

19 czerwca Maksym Stepanow, Minister Zdrowia Ukrainy wystąpił z inicjatywą wprowadzenia maksymalnie rygorystycznej kontroli nad dotrzymaniem warunków kwarantanny w poszczególnych miejscach lub zakładach. Przede wszystkim chodzi o transport publiczny i supermarkety, w których ludzie nie spełniają obowiązku noszenia masek lub zachowania dystansu społecznego. 

Kara za poruszanie się kijowskim metrem bez maski, może wynieść równowartość 360 USD, czyli trzyletniego pełnego dostępu do tego środka transportu.

Poza tym Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zwoływanie regionalnych komisji ds. bezpieczeństwa ekologicznego i sytuacji nadzwyczajnych w celu wprowadzenia surowych ograniczeń w poszczególnych regionach w warunkach adaptacyjnej kwarantanny.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn