KE: TAK dla polskiego programu pomocy

26 maja 2020 r. Komisja Europejska zatwierdziła w dniu 25 maja 2020 r. polski program pożyczek płynnościowych dla dużych przedsiębiorstw dotkniętych wybuchem pandemii koronawirusa o łącznej wartości 2,2 miliarda euro (10 mld zł).

Program pożyczek jest częścią szerszego polskiego programu, tzw. Tarczy finansowej dla dużych przedsiębiorstw.

Program pomocowy został przygotowany w ramach prawnych pomocy państwa opracowanych i przyjętych przez KE w marcu 2020 r.

Z pożyczki objętej programem pomocowym mogą skorzystać także firmy z kapitałem ukraińskim założone w Polsce.

Przedsiębiorstwa planujące ubiegać się o pomoc w formie pożyczki winny kierować stosowne wnioski do Polskiego Funduszu Rozwoju, który zajmuje się dystrybucją środków.

Pożyczki mają być udzielane na bardzo korzystnych warunkach oprocentowania.

Program pomocowy jest skierowany głównie do dużych przedsiębiorstw, jednak będzie on także dostępny dla niektórych MŚP spełniających określone dodatkowe kryteria.

Jest szansa na to, że program wystartuje od 1 czerwca.

Jak informuje prezes PFR Paweł Borys, Polska czeka jeszcze na dwie decyzje KE w sprawie pożyczek preferencyjnych i instrumentów kapitałowych dla dużych firm o łącznej wartości 7,5 mld zł każda.

Jak informuje wiceszefowa Komisji Europejskiej Margrethe Vestager: „Program subsydiowanych przez Polskę pożyczek w wysokości 2,2 miliarda euro umożliwi Polsce dalsze wspieranie firm dotkniętych wybuchem pandemii koronawirusa. Środek ten pomoże przedsiębiorstwom zaspokoić ich bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności i kontynuować działalność, rozpocząć inwestycje i utrzymać zatrudnienie w trakcie i po wybuchu epidemii”.

Łącznie dotychczas PFR wypłacił firmom w ramach programów pomocowych ok. 36 mld zł. Programy te są finansowane emisjami obligacji. Szacowana łączna wartość pomocy udzielonej w ramach programów wsparcia ma wynieść 100 mld zł.

Wojciech Piłat

Facebook
Twitter
LinkedIn