Як «пункти незламності» перетворилися на «пункти розбрату»

30 листопада 2022 року. В Україні тривають планові та аварійні відключення світла, через що чимало українців не мають можливості приготувати їжу, обігріти приміщення або зарядити телефон. Тому влада анонсувала проект допомоги громадянам – відкриття по всій країні «пунктів незламності», де можна скористатися електрикою, теплом та зв’язком, отримати найпростіше медичне обслуговування або просто випити кави. Втім, навколо цих пунктів вже вибухнув скандал.

Загалом було анонсовано, що буде встановлено 4 тисячі пунктів незламності, а згодом їх стане 10 тисяч.

“Розгортаємо по всій країні наш новий проект підтримки людей — “пункти незламності”. За підсумками цього дня підготовлено вже понад 4 тисячі таких пунктів. Заплановано ще більше”, — розповів Володимир Зеленський у традиційному зверненні 22 листопада.

Оскільки початок проекту оголосив саме президент, він репутаційно пов’язаний саме з ним. Тому всі недоліки таких пунктів в Офісі президента перекладають на мерів міст. Найбільше дісталося київському міському голові Віталію Кличку. Саме мешканці столиці почали скаржитись у мережі, що більшість з цих пунктів або не працюють, або погано обладнані. І президент Зеленський виступив з публічною критикою мера Віталія Кличка.

“Профанацію з київськими “Пунктами незламності” ніхто нікому не пробачить. Прошу, серйозніше”, – застеріг президент.

Втім, сам Кличко вважає цю критику безпідставною та політично забарвленою. За його словами, у Києві облаштовані та працюють понад 430 пунктів обігріву, планується розгортання ще 100 таких пунктів. Міська влада забезпечила пункти роботою 400 генераторів, ще 100 надали волонтери та благодійні фонди.

«Я не хочу, особливо в нинішній ситуації, вступати в політичні баталії. Це безглуздо. Мені є чим займатися. Та зазначу, що маніпулювати не треба! Оскільки дивним виглядає: коли вчора я їздив перевіряв роботу пунктів, зустрічаю народних депутатів від партії влади. І вони у приватній розмові мені говорять, що всі пункти, де вони побували, відкриті і працюють. А потім постять якісь незрозумілі фото. Це виглядає, м’яко кажучи, негарно. Як для українців, так і для наших іноземних партнерів», – написав Кличко у своєму телеграм-каналі.

У столиці взагалі склалася цікава ситуація, адже, як і за часів Януковича, у Києві утворилося двовладдя. Як відомо, Кличко обіймав дві посади – мера Києва і голови Київської міської військової адміністрації. Ще у березні Володимир Зеленський звільнив Кличка з другої посади, призначивши туди Миколу Жирнова, а 21 жовтня – звільнив і його, призначивши генерал-полковника Сергія Попка. Тому незрозуміло, хто з двох очільників міста – обраний мер чи призначений президентом голова КМДА повинні опікуватися відкриттям та належним забезпеченням пунктів незламності.

Між тим, відповідальні за реалізацію пунктів незламності зазначають: робиться усе можливо, а всі недоліки пов’язані з браком ресурсів. Враховуючи, що як правило, пункти незламності розміщуються у школах або дитячих садках, співробітники закладів самостійно забезпечують їх усім необхідним – приносять перехідники, подовжувачі, чайники та ковдри або навіть буржуйки.

Не варто скидати з рахунків і проблему кадрового забезпечення таких пунктів. Адже для того, щоб вони працювали ефективно та безперебійно, потрібно, аби їх обслуговував постійний штат персоналу. Бо вихователі дитсадків та вчителі виконують цю роботу на добровільних засадах.

Крім того, мери міст нарікають, що отримали «методички» щодо облаштування пунктів незламності лише 25 листопада – через 2 дні після того, як президент публічно оголосив про їхнє відкриття. І представникам місцевої влади довелося шукати ресурси – наприклад, «Старлінки» для забезпечення безперебійного інтернету. У Кабміні переконують, що от-от закуплять термінали для супутникового інтернету.

Але головна проблема, що функціонування пунктів незламності не затверджені жодним правовим актом або постановою, відповідно, немає конкретних виконавців та відповідальних за результат. Власне, ця невизначеність і дає можливість зацікавленим особам розпочинати політичні чвари та виступати з критикою «неугодних» міських голів.

На жаль, від традиційних спалахів взаємної неприязні між командою президента та керівництвом Києва й інших міст українцям тепліше та світліше не стає.

Вікторія Чирва

Facebook
Twitter
LinkedIn