Przedsiębiorcy żądają dymisji Hetmantseva

17 maja 2022 r. Tysiące ukraińskich przedsiębiorców domaga się dymisji Danylo Hetmantseva, przewodniczącego komisji podatkowej Rady Najwyższej. Wcześniej zainicjował kontrole przedsiębiorstw, które nie zostały dotknięte wojną.

W trzecim miesiącu wojny Rosji z Ukrainą przewodniczący Komisji Rady Najwyższej ds. Finansów, Polityki Podatkowej i Celnej Danylo Hetmantsev powiedział, że nadszedł czas, aby wznowić kontrole i rejestrację faktur dla przedsiębiorstw, które nie zostały dotknięte wojną.

„Wróciłbym teraz do inspekcji – dla firm, które nie ucierpiały od wojny. Dlaczego nie sprawdzić przedsiębiorcy pracującego w Iwano-Frankowsku? Na spokojnych obszarach należy przywrócić normalne kontrole podatkowe. Do tej pory nie złożyliśmy tej propozycji, trwają dyskusje” – powiedział Hetmantsev w wywiadzie dla Forbes.ua.

Jednocześnie Komisja proponuje wprowadzenie ubezpieczenia od ryzyka dla biznesu – dającego gwarancje, że w przypadku zniszczenia firmy biznes uzyska 100 proc. zwrotu z inwestycji. Nie ogłoszono jednak, jak zrealizować ten cel.

„Może to zrobić państwo, specjalnie utworzone banki lub firmy ubezpieczeniowe. Obecnie tworzymy Fundusz Wsparcia Ukrainy, w którym będą pieniądze z dotacji od naszych darczyńców. Za wcześnie, aby mówić o jego koncepcji” – podkreślił deputowany.

Pomysły Danylo Hetmantseva wywołały spory oddźwięk wśród ukraińskich biznesmenów. Tysiące przedsiębiorców z 11 wiodących stowarzyszeń gospodarczych podpisało apel do prezydenta z żądaniem rezygnacji przewodniczącego komisji. W liście w podkreślono, że obecnie 49 proc. ukraińskich przedsiębiorstw nie działa lub jest prawie zamkniętych. I choć jedna czwarta małych i średnich przedsiębiorstw została ponownie uruchomiona w ostatnim miesiącu, to większości nie spieszy im się ze wznowieniem działalności lub powrotem z zagranicy.  Jednocześnie Ukraina zajmuje 130 miejsce w rankingu wolności gospodarczej, co dodatkowo obrazuje trudności w prowadzeniu biznesu.

Jedną z przyczyn są wysokie podatki na Ukrainie i skomplikowana ich administracja. Zamiast podnosić podatki, jak sugeruje Danylo Hetmantsev, biznes oczekuje obniżenia zarówno wysokości podatków, jak i presji regulacyjnej ze strony państwa. A do tego – biznes oczekuje dymisji tych, którzy propagują ideę presji fiskalnej.

„Pan Danylo Hetmanysev, przewodniczący komisji Rady Najwyższej ds. Finansów, Polityki Podatkowej i Celnej, jest uosobieniem regresywnego, populistycznego podejścia socjalistycznego. Jest zagorzałym przeciwnikiem wolności gospodarczej, zwolennikiem zaostrzenia rządowych regulacji i tłumienia przedsiębiorczych inicjatyw, które uniemożliwiają naszą działalność. Gorąco nalegamy, aby natychmiast usunąć pana Danylo Hetmantseva ze stanowiska szefa komisji oraz powołać osoby, które podzielają idee postępu i szybkiego rozwoju. Takich, którzy rozumieją, na czym polega bezpieczeństwo państwa – w tym dobrze prosperującej gospodarki”- czytamy w oświadczeniu przedsiębiorców.

Przedstawiciele małych i średnich firm przypomnieli, że niedawne ostre wypowiedzi Hetmancewa o podnoszeniu podatków doprowadziły już do tego, że wielu przedsiębiorców porzuciło projekty inwestycyjne w Ukrainie i przeniosło je do krajów europejskich.

To nie pierwszy raz, kiedy Danylo Hetmantsev jest ostro krytykowany przez biznes. Od końca sierpnia 2019 r. stoi na czele Komisji ds. Podatków i Finansów Rady Najwyższej, ma konsekwentne stanowisko „profiskalne”, którego istotą jest zwiększenie roli państwa w ściąganiu podatków. W szczególności był inicjatorem wykorzystania urządzeń do rejestracji rozliczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw, co wywołało krytykę, a nawet protesty przedsiębiorców.

Ponadto przedsiębiorcy narzekają na brak kontaktu z przewodniczącym komisji podatkowej: nie słyszy głosu biznesu i przeprowadza jego reformy bez uwzględnienia stanowisk przedsiębiorców.

„Nie widzi innego sposobu na zapełnienie budżetu państwa niż podniesienie podatków” – powiedział jeden z sygnatariuszy apelu, Andriy Dligach, założyciel środowiska biznesowego Board. – Teraz biznes się wyczerpał i wiele osób zastanawia się, czy Ukrainę należy traktować jako miejsce do robienia interesów. To nie jest emocja, ale pragmatyczna kalkulacja”. Jednocześnie biznes podkreśla, że ​​jego celem jest nie tyle osobiste uwolnienie się od Hetmancewa, ile wpłynięcie na zmianę podejścia państwa do relacji z biznesem.

Sam Danylo Hetmantsev w poście na portalu społecznościowym podkreślił, że jest gotowy do dialogu i czeka na spotkanie z przedstawicielami biznesu w Komitecie.

„Gwarantuję, że będą mieli okazję osobiście przekazać swoje uwagi, oskarżenia oraz wizje i pomysły. Nie zdziwię się, jeśli okaże się, że w tym ostatnim łączy nas znacznie więcej, niż się wydaje” – podsumował Danylo Hetmantsev.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn