Rekomendacje Pritzker

16 sierpnia 2024. Penny Pritzker, specjalna przedstawicielka Stanów Zjednoczonych ds. odbudowy Ukrainy kończy swoją misję. Kilka dni temu w czasie debaty w Brookings Institution, Instytucie Brookingsa – amerykańskim think tanku z siedzibą w Waszyngtonie, przedstawiła swoje rekomendacje na przyszłość

Zalecenia, zwane „Pritzker Plan,” zbudowała na podstawie 6 podróży do Ukrainy w czasie ostatnich 10 miesięcy, spotkań z przedsiębiorcami, dyskusji w G7+, spotkań z ukraińskim rządem I przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

Pritzker podkreśliła, że wierzy w Ukrainę. Jej zdaniem „Ukraina ma składniki niezbędne do osiągnięcia sukcesu gospodarczego, są nimi:

  • urodzajna ziemia, która może wyżywić 600 milionów ludzi.
  • Minerały krytyczne, takie jak lit i tytan, które umożliwią rewolucję w zakresie sztucznej inteligencji i zielonych technologii.
  • Żelazo i stal, które będą bazą dla nowych budynków w kraju, a także na całym kontynencie, w Azji Wschodniej i poza nią.
  • I oczywiście największy atut Ukrainy, jej mieszkańcy, z których wielu ma wysokie kompetencje w nauce, technologii, inżynierii i lotnictwie. Ich pomysłowość dała światu dysk twardy, helikopter, protezę zastawki serca, a nawet immunologię.


Podczas gdy trwają walki na 620. milowym froncie, Ukraina podejmuje największy, najbardziej złożony wysiłek odbudowy i odbudowy od czasów II wojny światowej”.

Co zatem, zdaniem P. Pritzker, trzeba zrobić by pomóc w odbudowie, czyli w istocie w modernizacji, Ukrainy? „Sama pomoc wojskowa nie wystarczy. Musimy połączyć wzmocniony parasol bezpieczeństwa z kompleksowymi ramami naprawy gospodarczej” – zaapelowała Pritzker.

Po pierwsze, Ukraina musi pilnie rozwinąć wewnątrzrządową zdolność do planowania odbudowy i ustalania priorytetów.

Przykład podany przez P. Pritzker: „Weźmy pod uwagę obecną sytuację kryzysową związaną z energią. Rosja zbombardowała ukraińską sieć energetyczną, zmniejszając jej dostawy do poziomu znacznie poniżej 50 proc. produkcji sprzed 2022 roku.  Podczas gdy międzynarodowi darczyńcy pilnie współpracowali z rządem Ukrainy w celu zwiększenia zdolności do zaspokojenia popytu teraz i w zimie, nasze wspólne wysiłki zostały utrudnione przez brak międzyresortowej zdolności planowania.

Bez mechanizmu precyzowania priorytetów trudno jest zrozumieć dokładne potrzeby i skoordynować działania między krajami chętnymi do pomocy. (…) Rząd ukraiński dysponuje cząstkami tego, co jest potrzebne do wdrożenia tego rodzaju planowania obejmującego cały rząd, ale potrzebuje gwałtownego zwiększenia zdolności ekspertów technicznych – inżynierów, planistów, kierowników programów – którzy mogą współpracować z ukraińskimi urzędnikami państwowymi w celu ustanowienia krajowych standardów zgodnych z wymogami przystąpienia do UE, przeznaczenia ograniczonych zasobów na najważniejsze działania, zwiększenia przejrzystości,  i ostatecznie by nadawać priorytety projektom”.

Po drugie, Ukraina musi szybko zwiększyć liczbę projektów gotowych do „wbicia łopaty”. Zdaniem Pritzker nie ma wystarczającej liczby odrębnych projektów w sektorach takich jak infrastruktura, energetyka, produkcja czy rolnictwo – gotowych przyciągnąć lub wchłonąć znaczny kapitał.

Po trzecie, Ukraina musi nadal prowadzić reformy i wysiłki antykorupcyjne, które mają zasadnicze znaczenie dla inwestycji na dużą skalę i dla dobrze prosperującej gospodarki. 

Ukraina już wiele zrobiła w tym zakresie, ale -zdaniem Pritzker- „trzeba zająć się takimi obszarami jak cła i księgowość, które przywrócą pieniądze do kasy narodowej Ukrainy i stworzą bardziej godne zaufania środowisko dla inwestorów”.  Trzeba dalej wzmacniać instytucje antykorupcyjne, lepiej osadzić w prawie platformę informacyjną DREAM.

Po czwarte, świat musi zgromadzić więcej kapitału na inwestycje w Ukrainie.

Przywódcy G7 zobowiązali się do odblokowania 50 mld USD z rosyjskich aktywów państwowych poprzez kumulację planowanych, zarobionych odsetek. „Nie możemy jednak pozwolić, aby konieczność płacenia przez Rosję całkowicie przyćmiła rolę kapitału prywatnego w przyspieszeniu gospodarczej drogi Ukrainy do dobrobytu. Dla Ukrainy niezbędna będzie reaktywacja i rozbudowa sektora bankowego, oferty ubezpieczeniowej oraz rynków akcji i długu” – podkreśliła Pritzker.

„Kapitał nie trafi jednak tam, gdzie nie jest chroniony, dlatego ubezpieczenie ma kluczowe znaczenie dla przyciągnięcia inwestorów na dużą skalę. Aby zacząć rozwiązywać ten problem, wprowadziliśmy produkty ubezpieczeniowe od ryzyka wojennego w Ukrainie. (…) Nawet gdy wojna trwa na wschodzie, wzywam banki komercyjne i inwestycyjne, aby zaczęły rozumieć możliwości i uważnie oceniać ryzyko. Ukraina nie jest monolitem- dwie trzecie terytorium kraju nie zostało zniszczone w wyniku konfliktu. Inwestycje na Ukrainie powinny opierać się na jasnych, specyficznych dla danego regionu ocenach ryzyka” – przesłanie Pritzker do sektora finansowego.

Po piąte, Ukraina będzie potrzebowała powrotu wszystkich swoich ludzi – mężczyzn i kobiet, osób wewnętrznie przesiedlonych, uchodźców i weteranów – aby napędzać swój wielki powrót gospodarczy. Ukraina nie ma obecnie siły roboczej potrzebnej do odbudowy. Odbudowa będzie wymagała dużej liczby zawodów historycznie zdominowanych przez mężczyzn, takich jak budownictwo i inżynieria. Ukraina musi odbudować i strategicznie rozmieścić swoją siłę roboczą, w tym przekwalifikować wiele kobiet na stanowiska o kluczowym znaczeniu dla jej odbudowy.  Ponadto Ukraina będzie musiała przygotować się na fizyczne, psychologiczne i społeczne potrzeby powracających obywateli. Rząd musi odbudować budynki mieszkalne i szkoły, a także zapewnić opiekę psychiczną i fizyczną ofiarom wojny – zarówno wojskowym, jak i cywilnym.

Swoje wystąpienie Penny Pritzker zakończyła „po amerykańsku”, nawiązując do filmu „Field of Dreams”. Zacytowała słowa, które usłyszał bohater filmu: „Jeśli to zbudujesz, on przyjdzie”. Chodzi o to, że przyjdzie nowa Ukraina, jeśli spełnionych będzie razem 5 rekomendacji Pritzker.

Z Wikipedii: Pole marzeń- Field of Dreams. Amerykański film obyczajowy z 1989 roku, powstały na podstawie powieści W. P. Kinselli.

Ray Kinsella jest farmerem w Iowa. Ma żonę i kochającą córkę. Wydaje się szczęśliwym człowiekiem, aż do chwili, gdy słyszy tajemniczy głos „Jeśli to zbudujesz, on przyjdzie”. Pod jego wpływem, buduje na polu kukurydzianym, boisko do gry w baseball. Podejrzewa, że tajemniczy głos należy do Bosonogiego Joe Jacksona. Po zbudowaniu pola widzi baseballistów z Jacksonem na czele, ale jego sąsiedzi nic nie widzą i uważają go za dziwaka. Ale głos znów zaczyna mówić do niego. Mężczyzna wyrusza w niezwykłą podróż, która zmieni jego życie na zawsze.

(Red.)

Całość wystąpienia Penny Pritzker: https://www.state.gov/ukraines-path-to-prosperity/

Facebook
Twitter
LinkedIn