Rezerwacja wojskowa w Diia

18 lipca 2024. Kierownicy krytycznie ważnych przedsiębiorstw oraz firm, które zabezpieczają potrzeby Sił Zbrojnych, mogą rezerwować swoich pracowników za pośrednictwem portalu Diia. To znacznie przyspiesza procedurę rezerwacji, umożliwiając uzyskanie potwierdzenia w ciągu jednego dnia.

To rozwiązanie jest możliwe dzięki współpracy Ministerstwa Transformacji Cyfrowej, Ministerstwa Obrony i Ministerstwa Gospodarki oraz zachodnich donorów. Celem jest maksymalne przyspieszenie procesu, czyniąc go zautomatyzowanym i znacznie skracając czas oczekiwania.

„Jak pokazały wcześniejsze testy, rezerwacja pracownika przez Diia jest znacznie szybsza. Wszystkie niezbędne informacje będą dostępne dla kierownika w jego elektronicznym gabinecie. Dla pracownika, który otrzymał rezerwację, informacje zostaną zaktualizowane w jego aplikacji Rezerw+. Osoby, które chcą otrzymać papierową wersję potwierdzenia rezerwacji, również będą miały taką możliwość” – mówi pierwsza wicepremier, minister gospodarki Julia Swyrydenko.

Rezerwacja przez portal Diia eliminuje czynnik ludzki, co znacznie przyspiesza procedurę. Wcześniej wszystkie złożone dokumenty były sprawdzane ręcznie, teraz odbywa się to za pomocą algorytmów elektronicznych, które mają dostęp do wszystkich niezbędnych rejestrów.

Jak wygląda procedura rezerwacji na portalu Diia? Ministerstwa i obwodowe administracje wojskowe wprowadzają do jednolitego wykazu instytucji przedsiębiorstwa, które mają prawo rezerwować pracowników. Kierownik firmy, która ma prawo do rezerwacji swoich pracowników, składa za pośrednictwem Diia listy pracowników do rezerwacji i poświadcza wniosek podpisem elektronicznym. System automatycznie sprawdza, czy pracownik jest oficjalnie zatrudniony i czy jego dane znajdują się w rejestrze Oberig. Portal w ciągu doby wysyła powiadomienie kierownikowi o decyzji.

W przypadku pozytywnej decyzji system automatycznie przenosi osobę podlegającą obowiązkowi służby wojskowej do specjalnego rejestru wojskowego na czas trwania rezerwacji. Od tego momentu osoba jest uznawana za zarezerwowaną, a informacja o rezerwacji pojawia się w aplikacji Rezerw+.

Wyciąg z rezerwacji można będzie pobrać na portalu Diia i w razie potrzeby wydrukować. Dokumenty do rezerwacji mogą być również składane w formacie papierowym.

 

„Elektroniczna rezerwacja przez portal Diia jest dostępna dla przedsiębiorstw i instytucji, które są krytycznie ważne. Usługa działa poprzez kliknięć, a wynik można uzyskać w ciągu godziny. W tej usłudze zautomatyzowaliśmy wszystkie procesy, które można zautomatyzować, aby przyspieszyć proces rezerwacji i nie tracić czasu na zbieranie dokumentów czy wizyty w urzędach” – powiedział wicepremier ds. innowacji, rozwoju edukacji, nauki i technologii – minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Obecnie Ministerstwo Gospodarki uznało za krytycznie ważne ponad 700 przedsiębiorstw, instytucji i organizacji. Ten status przedsiębiorstwo zachowuje przez rok. Jednolity wykaz krytycznie ważnych przedsiębiorstw jest nadal tworzony. Po jego ukończeniu zostanie obliczona ich łączna liczba.

Wcześniej w Radzie Najwyższej przeprowadzono obliczenia, ile kosztuje utrzymanie żołnierza na froncie i jaka liczba zarezerwowanych osób jest ekonomicznie uzasadniona. Według deputowanego Ihora Marczuka, jednego z autorów projektu ustawy o ekonomicznej rezerwacji,

koszt utrzymania jednego żołnierza dla budżetu państwa wynosi 30 tys. USD, czyli 1,2 mln UAH rocznie, bez uwzględnienia kosztów uzbrojenia. Aby uzyskać niezbędne 360 mld UAH na sfinansowanie nowej fali mobilizacji w liczbie 300 tys. osób, trzeba będzie zarezerwować około 1,2 mln osób. Taka ilość zarezerwowanych stanowi tylko 13 proc. całkowitej liczby rezerw mobilizacyjnych dostępnych obecnie w Ukrainie.

Ministerstwo Gospodarki podaje, że obecnie zarezerwowanych jest około 800 000 osób, więc Ukraina nadal ma pewien zapas do rezerwacji.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Thomas Lefebvre on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn