Lokomotywy z międzynarodowym wspomaganiem

29 maja 2024. Bank Światowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju sfinansują zakup do 80 lokomotyw elektrycznych dla Ukrzaliznyci.

Na portalu Banku Światowego opublikowano informację, iż Ukrzaliznycia złożyła wniosek o finansowanie z Banku Światowego na pokrycie kosztów projektu Repairing Essential Logistics Infrastructure & Network Connectivity (RELINC) – Projekt Naprawy Niezbędnej Infrastruktury Logistycznej i Łączności Sieciowej i zamierza wykorzystać część środków na sfinansowanie kontraktu „Zakup lokomotyw elektrycznych”. Podobny wniosek UZ Ukrzaliznycia złożyła do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Przetarg na zakup lokomotyw dla Ukrzaliznyci ogłoszono na Portalu e-zamówień dla klientów EBRD Client e-Procurement Portal (ECEPP).

Uczestnicy przetargu muszą przedstawić dwie wersje swojej oferty przetargowej: jedną na 30 lokomotyw i jedną na 80 lokomotyw. W zależności od dostępności środków finansowych, zamówienie zostanie przyznane uczestnikowi, który zaoferuje najkorzystniejszą propozycję, w następujący sposób:

  • 80 lokomotyw w ramach dwóch oddzielnych kontraktów na 30 i 50 lokomotyw, które zostaną sfinansowane z dotacji Banku Światowego i kredytu EBOR;
  • 30 lokomotyw w ramach jednego kontraktu, który zostanie sfinansowany wyłącznie ze środków Banku Światowego.


Potencjalny dostawca musi opracować i zaoferować Ukrzaliznyci 80 dwusystemowych lokomotyw elektrycznych z napięciem zasilania (AC/DC), w tym 25 kV, i minimalnej prędkości roboczej 120 km/h. Ponadto dostawca musi przeszkolić personel Ukrzaliznyci do obsługi nowych lokomotyw.

Zgłoszenia do przetargu będą przyjmowane do 22 lipca 2024 roku.

13 maja 2021 r. przedstawiciele rządów Republiki Francuskiej i Ukrainy podpisali umowę ramową na realizację projektu modernizacji taboru towarowych lokomotyw elektrycznych dla Ukrzaliznyci. Na początku 2022 r. Ukraina i Francja uzgodniły dostawę 130 lokomotyw elektrycznych wyprodukowanych przez Alstom do Ukrzaliznyci za łączną kwotę 900 mln euro. Jednak sprawy nie wyszły poza podpisanie protokołu z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Francuski producent teraz może także wziąć udział w nowym przetargu na równych warunkach z innymi oferentami.

DK
Photo by Ezra Jeffrey-Comeau on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn