PATRZĘ, SŁUCHAM, CZUJĘ, TWORZĘ

7 grudnia 2023. Fundusz Pomocy Ukrainie pomógł w realizacji planów zawodowych trzech wyjątkowych Pań z Ukrainy. Poniżej ich refleksje po kursie, w którym uczestniczyły w Warszawie.

Yulia Nikolaievska, doktor sztuk pięknych, profesor, prorektor ds. pracy twórczej i innowacji w Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Sztuki im. I.P. Kotlyarevsky’ego, kuratorka charkowskiego oddziału projektu ArtTherapyForce:

– W listopadzie miałam okazję uczestniczyć w kursie organizowanym przez Polskie Towarzystwo Carla Orffa „PATRZĘ, SŁUCHAM, CZUJĘ, TWORZĘ”. W Warszawie zorganizowano dwudniowe szkolenie z udziałem wybitnych specjalistów w dziedzinie pedagogiki twórczości (z Polski i Austrii). Kursy mistrzowskie i warsztaty koncentrowały się na nowych formatach uczenia się na różnych poziomach edukacji, a także na formach i metodach pracy. W Charkowie pracuję ze studentami Uniwersytetu Artystycznego, a także z przesiedlonymi dziećmi, odwiedzającymi szpital i wolontariuszami. To, co otrzymałam podczas kursu, to nie tylko nowa wiedza. To znacznie więcej – emocje, inspiracje, pomysły. Po przyjeździe włączyłem otrzymane informacje do naszych spotkań i zajęć, które stale odbywają się, pomimo sytuacji wojskowej w Charkowie, w najbezpieczniejszych możliwych miejscach.

Wszyscy, których spotykam, mają problemy psychiczne, co nie jest zaskakujące w obecnej sytuacji wojny na pełną skalę. Jest to szczególnie trudne dla wolontariuszy, wśród których jest duży odsetek tych, którzy zgłaszają wypalenie psychiczne. Nasze sesje z rodzinami (dziećmi i rodzicami) pozwalają nam stopniowo podkreślać chwile zwykłego życia i przezwyciężać stres. Wierzę, że zdrowie psychiczne jest zasobem, który pozwoli naszemu krajowi odbudować się po zwycięstwie. Jestem szczerze wdzięczna Izbie za pomoc, która zainspirowała mnie do nowych osiągnięć.

Natalia Mironova, nauczycielka, kierowniczka wydziału śpiewu solowego w Dziecięcej Szkole Muzycznej nr 14 w Dnieprze, dyrektor wzorowego dziecięcego teatru muzycznego „Magic Bridge”, jedna z założycieli Stowarzyszenia OrfSchulwerk na Ukrainie, certyfikowany trener EFP „EstillVoice” USA:

– Listopad dał mi możliwość nauki na kursie Carla Orffa Polskie Towarzystwo “PATRZĘ, SŁUCHAM, CZUJĘ, TWORZĘ”, który odbył się w Warszawie. Dla mnie była to długo oczekiwana okazja do podniesienia swoich kwalifikacji w zakresie nauczania muzyki dzieci w Szkole Muzycznej nr 14 w Dnieprze. Koleżanki z Austrii i Polski – ANGELIKA WOLF, IZA WAŁASZEWSKA, MAGDA BIAŁEK i KLAUDIA WIŚNIEWSKA, KATARZYNA BOJARYN – podzieliły się swoimi pomysłami i doświadczeniem, jak uczynić lekcje muzyki z uczniami w różnym wieku bardziej interesującymi i efektywnymi, jak pracować ze stanami emocjonalnymi, doznaniami ciała i improwizacją w ruchu, śpiewie, grze na instrumentach muzycznych i spontanicznym rysowaniu. Podejście orf ma niewątpliwie działanie terapeutyczne, a włączenie jego elementów do procesu edukacyjnego szkoły artystycznej daje pozytywne rezultaty dla uczniów. Jest to szczególnie prawdziwe teraz, gdy dzieci uczą się w czasie wojny, kiedy poziom stresu jest bardzo wysoki i potrzebują więcej pozytywnych emocji z procesu tworzenia muzyki i procesu twórczego. Dzięki temu kursowi mam wiele nowych pomysłów na to, jak zwiększyć ciekawość i efektywność lekcji z uczniami szkół muzycznych.

Marina Slyot, terapeutka muzyczna (Odesa):

– Dziękuję za możliwość komunikowania się z polskimi kolegami, uczenia się od Angeliki Wolf, nauczycielki z Instytutu Carla Orffa, która prowadziła warsztaty w Warszawie. Nowe narzędzia, które zostały nam zaprezentowane, podejście, które planujemy wykorzystać w naszej pracy, są bardzo potężne, zarówno lekkie, jak i przyjazne dla środowiska. Pracuję z dziećmi z opóźnieniami rozwojowymi, opóźnieniami mowy i języka, a także z dziećmi z gorących punktów, uchodźcami i w mojej pracy spotykam się z traumatycznymi doświadczeniami tych dzieci. A ćwiczenia, które zostały zaproponowane na szkoleniu w Warszawie, łączą w sobie wszystkie aspekty uzdrawiającego wpływu na dziecko – na poziomie fizycznym, emocjonalnym i poznawczym. Już teraz wykorzystuję je w mojej dalszej pracy z dziećmi.

Dziękuję za pomoc i wsparcie! Ten wyjazd był bardzo cenny, przydatny i ważny dla mojego rozwoju zawodowego. Dzięki niemu moja praca będzie jeszcze bardziej efektywna i radosna dla dzieci.

Facebook
Twitter
LinkedIn