6 listopada 2023. Rada Unii Europejskiej przedłużyła dotychczasową ochronę dla uchodźców z Ukrainy do 4 marca 2025 r.
„UE będzie wspierać Ukraińców tak długo, jak będzie trzeba. Przedłużenie statusu ochrony zapewnia stabilną sytuację ponad 4 milionom uchodźców, którzy w UE znaleźli bezpieczną przystań” – mówi cytowany w komunikacie prasowym Rady UE Fernando Grande-Marlaska Gómez, minister spraw wewnętrznych Hiszpanii.
Ochronę tymczasową dla obywateli Ukrainy wprowadzono tuż po wybuchu wojny celem zmniejszenia presji na europejskie systemy azylowe i umożliwienia korzystania przez przesiedleńców z ujednoliconych praw w całej UE. Mechanizm ten zapewnia prawo pobytu, dostęp do rynku pracy i mieszkalnictwa, opiekę medyczną i pomoc społeczną, a także dostęp do edukacji dla dzieci.
Decyzja Rady UE nie zmienia jednak krajowej ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, która stanem na dziś obowiązuje do marca nadchodzącego roku. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, pracodawcy obawiają się, że zwlekanie z implementacją oraz odebranie części benefitów, na przykład 500 plus, może skutkować tym, że ukraińscy uchodźcy częściej będą podejmować decyzję o wyjeździe z Polski na Zachód, gdzie są lepiej wynagradzani i mogą liczyć na wyższą pomoc socjalną.
Według danych Eurostatu w Polsce przebywa ponad 960 tys. ukraińskich uchodźców, a w Niemczech – prawie 1,2 mln.
Tetiana Gomon
Photo by Tobias Tullius on Unsplash