F-16 są skuteczne

29 sierpnia 2023. Ukraiński rząd jest zdenerwowany opóźnieniem w dostawie myśliwców F-16, ale nie ma odwagi publicznie mówić o przyczynach- podało niedawno NewsFactoryPL, które wielokrotnie było uznawane za rozpowszechniające rosyjskie dezinformacje.

Propagandyści napisali, powołując się na niezidentyfikowanych amerykańskich rozmówców, że ze względu na konieczność szkolenia pilotów w języku angielskim oraz szkolenia mechaników i inżynierów, ukraińskie eskadry będą gotowe do walki nie wcześniej niż latem 2024 roku, jeśli nie później.

To kolejny fake news. Żadne oficjalne źródło w Ukrainie ani na Zachodzie nigdy nie podało takich informacji. Ale Federacja Rosyjska nadal rozpowszechnia dezinformację. Tymczasem w weekend 19-20 sierpnia 2023 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że Ukraina otrzyma 61 myśliwców F-16 od Danii i Holandii.  Ponadto 22 sierpnia 2023 r. okazało się, że Dania rozpoczęła szkolenie ukraińskich ośmiu pilotów ukraińskich na F-16. Szkolenie zorganizowano w duńskiej wojskowej bazie lotniczej w Skridstrup, gdzie oprócz ukraińskich wojskowych przybyło 65 innych specjalistów. Zostaną oni przeszkoleni w zakresie obsługi technicznej samolotów. Poinformowały o tym duńskie siły zbrojne, donosi Reuters.

23 sierpnia 2023 r. prezydent Wołodymyr Zełenskij wyjaśnił na konferencji prasowej na szczycie Platformy Krymskiej, że Ukraina musi przygotować infrastrukturę dla nowoczesnych myśliwców. Zapewnił, że zostanie to zrobione tak szybko, jak to możliwe. Jednocześnie prezydent powiedział, że Ukraina ma już rakiety dla zachodnich myśliwców. Po zakończeniu szkolenia myśliwce zostaną wysłane w Ukrainę.

Pierwsza grupa ukraińskich pilotów i personelu technicznego oficjalnie rozpoczęła ćwiczenia, powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla Kanału 24 wieczorem 19 sierpnia 2023 roku.

Według Reznikowa niego piloci i technicy będą szkoleni w 11 krajach, z których główne to Holandia i Dania. Minimalny okres szkolenia pilotów wynosi 6 miesięcy. Fakt, że jest to normalne minimum szkolenia, stał się znany po tym, jak dwóch doświadczonych ukraińskich pilotów zdało test w Stanach Zjednoczonych na początku tego roku, powiedział minister. Ukraiński pilot ze znakiem wywoławczym Moonfish, który już bierze udział w szkoleniu, powiedział, że piloci przygotowywali się do tego przez długi czas – uczyli się angielskiego i teoretycznej części technicznej.

Przewagą w procesie selekcji było doświadczenie bojowe i język angielski. Pilot dodał, że obecnie wszyscy pracujący w grupie, w tym personel techniczny, nie mają problemów z językiem angielskim. Szkolenie odbędzie się bez udziału tłumaczy. Jednocześnie podkreślił, że 6 miesięcy szkolenia to „bardzo, bardzo szybko jak na standardy lotnicze”. „Spotkali się z nami w połowie drogi, a te ramy czasowe opierają się na fakcie, że wszyscy jesteśmy zdolnymi pilotami i że jesteśmy bardzo zmotywowani do nauki” – wyjaśnił.

Yuriy Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych powiedział w wywiadzie dla RBC-Ukraina, że szkolenie ukraińskich pilotów na amerykańskich F-16 może trwać sześć miesięcy lub nawet krócej. „Kiedy wysłaliśmy dwóch naszych pilotów do Stanów Zjednoczonych, do Arizony, byli oni testowani na symulatorach. A nasi amerykańscy partnerzy określali, co mogą zrobić, jak mogą reagować na różne sytuacje w powietrzu, jak szybko chwytają materiał, jaka jest ich wydajność, i doszli do wniosku, że mogą potrzebować mniej czasu. Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy twierdziły, że będzie to trwało sześć miesięcy, ale nasi koledzy powiedzieli, że może to być możliwe w ciągu czterech miesięcy” – powiedział Ihnat.

Według Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych, pierwsza partia 12-16 samolotów może zostać dostarczona w ciągu 6 miesięcy. Informację tę podał The Economist.

Artie Green, oficer Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział w Kanale 24, że po tym, jak Siły Zbrojne otrzymają takie narzędzia (myśliwce F-16 – red.), perspektywy okupantów spadną poniżej zera. Z tym narzędziem ukraińska armia po prostu zje Rosjan na śniadanie już na wiosnę.

Olena Koceruba

  • Materiał został przygotowany w ramach projektu Stop Lie Fundacji Charytatywnej Partnerstwa Polsko-Ukraińskiego w ramach projektu UE Pilne Wsparcie Społeczeństwa Obywatelskiego, realizowanego przez ISAR Ednannia przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Jego treść jest wyłączną odpowiedzialnością autora i niekoniecznie odzwierciedla stanowisko Unii Europejskiej.


Portal eDialog podpisał Memorandum o współpracy z projektem STOP LIE.

Facebook
Twitter
LinkedIn