Rośnie koszt odbudowy

26 marca 2023. Opublikowano wspólną ocenę rządu Ukrainy, Grupy Banku Światowego, Komisji Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych szacującą, że koszt odbudowy Ukrainy i przywrócenia zdolności do funkcjonowania wzrósł do 411 mld USD (równowartość 383 mld EUR). Szacunki obejmują roczny okres- od rosyjskiej inwazji na Ukrainę do pierwszej rocznicy wojny, 24 lutego 2023 r.  Szacuje się, że odbudowa potrwa ponad 10 lat i dla jej realizacji potrzebne będą fundusze publicznych i prywatne.

Dokument pod nazwą Rapid Damage and Needs Assessment (RDNA2) szacuje, że Ukraina będzie potrzebować 14 miliardów USD na krytyczne i priorytetowe inwestycje w odbudowę i odbudowę w 2023 roku.  Zaspokojenie tych potrzeb będzie wymagało 11 miliardów USD finansowania ponad to, co rząd już uwzględnił w budżecie na 2023 rok.

  • Ocena RDNA2 wykazała, że całkowite koszty odbudowy i przywrócenia zdolności do funkcjonowania muszą wynieść 411 mld USD, czyli 2,6 razy więcej niż szacowany PKB Ukrainy w 2022 roku. Potrzeby – szacowane na następną dekadę – uwzględniają inflację, warunki rynkowe, gwałtowny wzrost cen w budownictwie, wyższe składki ubezpieczeniowe oraz zmianę w kierunku niższej energochłonności.
  • Szacowane potrzeby dotyczą transportu (22 procent), mieszkalnictwa (17 procent), energii (11 procent), ochrony socjalnej i źródeł utrzymania (10 procent), zarządzania zagrożeniami wybuchowymi (9 procent) i rolnictwa (7 procent).
  • Największy proporcjonalny wzrost szkód odnotowano w energetyce, gdzie szkody w lutym 2023 r. były ponad pięciokrotnie większe niż w czerwcu 2022.
  • Obszary geograficzne o największym wzroście potrzeb to regiony frontowe: doniecki, charkowski, ługański i chersoński.
  • Raport stwierdza, że bezpośrednie szkody w budynkach i infrastrukturze wynoszą ponad 135 miliardów USD w następujących najbardziej dotkniętych obszarach: budownictwo mieszkaniowe (37 procent), transport (26 procent), energia (8 procent), handel i przemysł (8 procent) oraz rolnictwo (6 procent).
  • RDNA2 pokazuje również, jakie są społeczne konsekwencje rosyjskiej agresji: groźba utraty życia, środków do życia, dochodów i aktywów zepchnęła 7,1 miliona ludzi w ubóstwo i cofnęła Ukrainę o 15 lat. Skutkiem wojny jest pogłębienie nierówności, co w szczególności dotknęło kobiety, dzieci i osoby niepełnosprawne.

(Red.)
Photo by Jungwoo Hong on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn