Wzrósł ukraiński eksport

9 września 2022. Ministerstwo Gospodarki odnotowuje w sierpniu 2022 roku wzrost handlu zagranicznego. Wśród liderów jest sektor rolno-przemysłowy.

Wielkość ukraińskiego eksportu tego sektora w sierpniu wzrosła o 25 proc. i wyniosła 7,29 mln ton. W rezultacie eksporterzy otrzymali 3,36 mld USD – o 411 mln USD więcej niż w poprzednim miesiącu. Eksperci wyjaśniają przyczyny takiego stanu rzeczy częściowym odblokowaniem portów w Odessie. W sierpniu transport morski wzrósł o 85 proc. i wyniósł prawie 2,9 mln ton.

Jednocześnie największy udział w transporcie mają drogi lądowe. Według statystyk eksporterzy otrzymali 1,48 mld USD z przesyłu transportem samochodowym, 995 mln USD z ładunków przekazanych drogą morską, a 788 mln USD za pośrednictwem kolei.

Wśród 10 największych pozycji eksportu towarów siedem to produkty rolne. Największą kwotę – 443 miliony USD – Ukraina otrzymała ze sprzedaży oleju słonecznikowego. Wielkość dostaw tych produktów wzrosła o 30 proc. do 366 tys. ton. Sprzedaż kukurydzy przyniosła 347 mln USD, a jej eksport wzrósł o 31 proc. do 1,5 mln ton. Ukraina wyeksportowała również 665 tys. ton rzepaku za 305 milionów USD z nowych zbiorów i pszenicę za 213 milionów USD. Ponadto w sierpniu eksport pszenicy wzrósł 2,3 razy w porównaniu z lipcem do 880 tys. ton. Wśród innych produktów rolnych znajdują się nasiona słonecznika, mięso drobiowe, soja. Wzrosła również podaż wyrobów cukierniczych, w szczególności czekolady (+25 proc.) oraz wyrobów piekarniczych (+19,4 proc.).

Jeśli chodzi o eksport niezwiązany z rolnictwem, to ruda żelaza jest tu na pierwszym miejscu – mimo że potencjał eksportowy znacznie spadł z powodu okupacji przedsiębiorstw metalurgicznych w regionach południowo-wschodnich. W sierpniu sprzedano za granicę za rudę o wartości 172 mln USD, czyli o 10 proc. mniejszej wartości niż w lipcu.

Jak podaje Ukraiński Klub Biznesu Rolnego, Ukraina musi co miesiąc eksportować około 6 mln ton produktów rolnych, aby mieć czas na wyprzedanie zapasów ubiegłorocznych produktów, których nie wyeksportowano z powodu blokady przez wojska rosyjskie. Inną niezbyt optymistyczną opinią, jaka słyszy się o pozytywnej dynamice eksportu, jest to, że wzrost przychodów walutowych jest związany nie tyle ze wzrostem fizycznych wolumenów dostaw, co ze wzrostem cen samych towarów w wyniku rosnących kosztów i logistyki.

Ponadto coraz częstsze są dyskusje o potrzebie zmniejszenia udziału eksportu produktów nieprzetworzonych, a zwiększenia udziału towarów i usług o wyższej wysokiej wartości dodanej. Jednocześnie rząd zamierza nadal stymulować biznes, wspierając go uprzywilejowanymi pożyczkami i dotacjami.

„Ukraina stawia na eksportowy model wzrostu gospodarczego. Przed wojną na pełną skalę nasz eksport stanowił 35 proc. PKB. Celem rządu i Ministerstwa Gospodarki jest zwiększenie go do ponad 50 proc. Przy czym 75 proc. eksportu powinny stanowić wyroby gotowe i usługi. W tym celu w szczególności uruchomiliśmy program dotacji na tworzenie zakładów przetwórczych. Również państwo częściowo zrekompensuje stawkę kredytów eksportowych, które są zaciągane na okres 2-12 lat i wynoszą nie więcej niż 85 proc. kwoty zagranicznego kontraktu gospodarczego. W ten sposób pomożemy eksporterom wejść na rynki zagraniczne i być tam konkurencyjnymi. Dzięki temu będziemy mieć stały wzrost dochodów z wymiany walut, co jest gwarancją stabilności makroekonomicznej kraju” – powiedziała pierwsza wicepremier. minister gospodarki Ukrainy Julia Swirydenko.

Wiktoria Czyrwa 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn