Ukraina obchodzi Dzień Flagi Narodowej

23 sierpnia 2022. W Ukrainie obchodzony jest Dzień Flagi Narodowej. Świąteczny nastrój jest jednak przyćmiony przez ryzyko zmasowanych ataków rakietowych przez rosyjskich okupantów, co może zwiększyć aktywność wojskową w dni świąteczne.

Po raz pierwszy połączenie żółtego i niebieskiego koloru na fladze datuje się na 1256 rok – datę założenia Lwowa. Później o podobnej kombinacji kolorów wspominano w epoce kozackiej, począwszy od XVIII wieku. Wreszcie niebiesko-żółta flaga obowiązywała od połowy XIX do początku XX wieku. A jej pierwsze oficjalne uznanie miało miejsce 22 marca 1918 r., kiedy Rada Centralna uchwaliła ustawę o umieszczaniu takiej flagi jako symbolu państwowego Ukraińskiej Republiki Ludowej.

W najnowszej historii Ukrainy żółto-niebieska flaga została podniesiona po raz pierwszy w ratuszu miasta Stryj w obwodzie lwowskim 14 marca 1990 roku. A za dwa miesiące górowała nad kijowskim ratuszem. Podczas puczu w Moskwie w sierpniu 1991 r. grupa deputowanych ludowych Ukrainy wniosła do sali posiedzeń Rady Najwyższej żółto-niebieską flagę, a 4 września wzniesiono ją nad gmachem parlamentu.

Dzień Flagi Narodowej na Ukrainie zaczęto obchodzić w 2004 roku – stosowny dekret podpisał prezydent Leonid Kuczma. Od 2009 roku, na mocy dekretu innego prezydenta – Wiktora Juszczenki – podczas uroczystości we wszystkich instytucjach państwowych Ukrainy odbywa się obowiązkowa ceremonia podniesienia flagi.

Wszyscy urzędnicy państwowi pogratulowali Ukraińcom Dnia Flagi Narodowej. Zachęca się ludzi do wieszania w swoich domach żółtych i niebieskich flag jako symbolu walki o wolność i oporu wobec wroga.

Właściwie flaga  zawsze był takim symbolem. W czasach sowieckich za utrzymanie niebiesko-żółtej flagi można było trafić do więzienia na kilka lat lub do szpitala psychiatrycznego. Pomimo niebezpieczeństwa byli śmiałkowie, którzy to robili. 1 maja 1966 roku student Heorhiy Moskalenko i robotnik Wiktor Kuksa zamiast czerwonej flagi sowieckiej zawiesili nad budynkiem Kijowskiego Instytutu Gospodarki Narodowej niebiesko-żółtą flagę. Za to mężczyźni otrzymali 3 i 2 lata obozów w ścisłym reżimie.

 Pod tą flagą odbyły się trzy proklamacje ukraińskiej państwowości: w 1917, 1941 i 1990 roku oraz trzy współczesne rewolucje: studencka rewolucja na granicie w 1990 roku, pomarańczowa rewolucja w 2004 roku i rewolucja godności w 2014 roku.

Teraz niebiesko-żółta flaga reprezentuje walkę narodu ukraińskiego przeciwko rosyjskim najeźdźcom. Ciekawe, że cały świat przyjął modę na wszystko, co ukraińskie: instytucje państwowe w Europie i Stanach Zjednoczonych „ubierają się” w barwy flagi państwowej, osoby publiczne przyczepiają do ubrań ukraińskie flagi na znak poparcia dla Ukrainy.

A w Wielkiej Brytanii kilka firm internetowych zajmujących się produkcją flag różnych stanów twierdzi, że flagi żółto-niebieskie są najbardziej poszukiwane.

Nawiasem mówiąc, z flagą narodową Ukrainy jest związanych kilka rekordów. W sierpniu 2021 r. podpułkownik Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy Anatolij Glynenko rozwinął w powietrzu nad Kijowem flagę Ukrainy o długości 31,81 m i szerokości 16,68 m. Łączna powierzchnia flagi osiągnęła prawie 530 metrów kwadratowych. Tym samym żołnierz ustanowił krajowy rekord w nominacji „Największa powierzchnia ukraińskiej flagi rozwinięty przez spadochroniarza w powietrzu”.

W tym samym roku na granicy obwodów tarnopolskiego i chmielnickiego rozwinięto najdłuższą flagę Ukrainy o długości 3 km. Wydarzenie to było poświęcone 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości i zostało wpisane do „Księgi Rekordów Ukrainy” jako najdłuższa flaga jedności.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn