MinCyfry wspiera biznes

15 czerwca 2022. W czasie wojny Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy opracowało i wdrożyło kilka usług wspierających ukraińskich przedsiębiorców. W ministerstwie jeszcze przed rosyjską inwazją planowali zmienić Ukrainę w kraj e-przedsiębiorców. Wojna nieco skorygowała te plany, ale zaczynają się one realizować.

Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fedorow przedstawił sześć głównych działań dla wsparcia biznesu na Ukrainie.

e-Deklaracja

Aby rozpocząć lub kontynuować własną działalność gospodarczą na Ukrainie konieczne było uzyskanie wielu pozwoleń lub licencji. Było to dość trudne i niewygodne w czasie pokoju, a jeszcze gorzej w stanie wojennym. Przecież oprócz obowiązkowych kolejek do służby podatkowej, są alarmy lotnicze, podczas których ludzie zmuszeni są ukrywać się w schronach. I trzeba długo czekać: na przykład, żeby otworzyć aptekę, trzeba obejść kilka urzędów, zarejestrować deklarację pożarową, uzyskać pozwolenia, w szczególności licencję na sprzedaż leków, a potem czekać 10 dni.

To właśnie w celu uproszczenia tych formalności uruchomiony serwis e- Deklaracja, która zastępuje 374 zezwolenia wymagane przez przedsiębiorców. Ponadto nie musisz czekać na rozpatrzenie przez urzędnika: rejestrujesz się w aplikacji za pomocą kilku kliknięć i zaczynasz pracę.

Doradztwo biznesowe w czasie wojny

Oprócz pomocy finansowej, firmy w trudnej sytuacji potrzebują wsparcia doradczego. W celu przekazywania aktualnych i obiektywnych informacji związanych z przedsiębiorczością na portalu Diia.Biznes została uruchomiona osobna strona „Wsparcie biznesu w czasie wojny”. Zbiera programy rządowe i darczyńców oraz prywatne inicjatywy wspierające przedsiębiorców.

Na tej stronie znajduje się wiele przydatnych informacji praktycznych: w szczególności firmy mogą dowiedzieć się, jak zdobyć pieniądze na zatrudnienie osób wewnętrznie przesiedlonych, jak przenieść działalność w ramach odpowiedniego programu, uzyskać pożyczkę uprzywilejowaną lub przenieść działalność gospodarczą na nowe warunki.

Dotacje na wsparcie mikro i małych firm

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej wspólnie z Ministerstwem Gospodarki, Urzędem Rozwoju Przedsiębiorczości i Eksportu oraz programem EU4Business uruchomiło fundusz grantowy.

Przeznaczony jest do obsługi 300 firm, które:

  • stacjonowały w rejonie działań wojennych, a następnie zostały zmuszone do przeniesienia się w bezpieczniejsze miejsce;
  • nie opuściły swych lokalizacji, ale ich zakłady/ urządzenia/ kontrakty poniosły straty nadal pracują. Te firmy wybierze specjalna komisja złożona z niezależnych ekspertów biznesowych. Wysokość wsparcia to 125 000 UAH (równowartość ok. 4000 EUR).

Diia.Biznes w Ukrainie i w Warszawie

Centra offline Diia.Biznes działają na terenie całej Ukrainy. Ostatnio ta inicjatywa rozprzestrzeniła się za granicę: w Warszawie otwarto kolejne centrum. Obecnie pracuje w niestandardowym formacie. Oprócz profesjonalnych konsultacji dla przedsiębiorców, z pomocy Diia.Biznes w stolicy Polski mogą koryzstać wszyscy Ukraińcy, którzy aktualnie przebywają w Polsce i potrzebują pracy, mieszkania lub załatwienia formalności.

Wirtualne centrum Diia.Biznes

Nie każdy ma fizyczną możliwość dotarcia do centrum Diia.Biznes, dlatego uruchomiono innowacyjny format infolinii. Bez względu na to, w jakim kraju znajduje się przedsiębiorca, ma on możliwość uzyskania pomocy w znalezieniu pracy, założeniu własnej firmy lub czasowym przeniesieniu działalności za granicę. Przedsiębiorca po profesjonalnych konsultacjach otrzymuje indywidualną mapę drogową z listą przydatnych materiałów, informacjami o centrum kontaktowych i innymi zaleceniami.

Eksport w czasie wojny

Z powodu działań wojennych i blokady morskiej logistyka dostaw ukraińskich produktów za granicę jest znacznie skomplikowana. Aby uzyskać aktualne informacje o eksporcie produktów do innych krajów, na Diia.Biznes stworzono dział „Eksport w warunkach wojny”.

Tutaj można znaleźć istotne informacje dla firm, które są gotowe dostarczać swoje produkty za granicę, a także ubiegać się o włączenie do Katalogu Ukraińskich Eksporterów – serwisu internetowego wykorzystywanego przez zagranicznych importerów jako podstawa do znalezienia partnerów na Ukrainie.

„Ukraiński biznes dostosowuje się do wojny lepiej niż do pandemii COVID-19. Liczba nowych firm zarejestrowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy jest o 30 proc. wyższa niż na początku pandemii. Gospodarka w całym kraju nie tylko nadal działa, ale także powstają nowe przedsiębiorstwa i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Biznes wraca do pracy tam, gdzie jest to możliwe. Dlatego musimy wspierać lokalnych producentów, aby utrzymać ten trend i stymulować rozwój naszej gospodarki. W końcu front gospodarczy jest dziś ważniejszy niż kiedykolwiek” – jest przekonany Mychajło Fedorow.

Wiktoria Czyrwa

 

Facebook
Twitter
LinkedIn