Ukraińscy lekarze trzymają drugi front

8 kwietnia 2022. Czterdziesty czwarty dzień wojny Rosji z Ukrainą. Wraz z wojskowymi, prawdziwymi bohaterami tej wojny są ukraińscy medycy. Mimo zagrożenia dla ich zdrowia i życia nadal pomagają Ukraińcom.

Według statystyk, pod koniec marca 2022 r. rosyjscy najeźdźcy zabili 6 lekarzy i ranili 16. Ukierunkowany ostrzał rosyjski prowadzony jest również na obiekty infrastruktury medycznej. Od początku wojny zniszczonych zostało 261 placówek medycznych, z których 13 zostało całkowicie zrujnowanych i nie da się ich odbudować.

Oto kilka opowieści o bohaterskich czynach ukraińskich lekarzy i farmaceutów.

Nina Żuk, pracownica apteki w Charkowie.

23 marca kobieta wyszła do pracy, gdy rozpoczęło się bombardowanie miasta. W wyniku ataku rosyjskiego Nina doznała poważnych obrażeń twarzy i wymaga poważnego leczenia oraz rehabilitacji.

Ołeksandr Demyanow, dyrektor Miejskiego Szpitala Pogotowia w Mikołajowie.

Ta instytucja była jedną z pierwszych, które przyjmowały rannych. W pierwszych dwóch dniach wojny przeprowadzono tu 40 operacji i uratowano ponad 70 pacjentów-ofiar działań frontowych. Przed wojną kierownik placówki zainicjował szkolenie personelu medycznego z zakresu udzielania pomocy w czasie wojny. Dlatego żaden pracownik szpitala nie był zdezorientowany, widząc dziesiątki rannych żołnierzy. Każdy wiedział, co robić.

Anton Dovgopol, dyrektor Centralnego Szpitala Miejskiego w Irpeniu.

Od pierwszego dnia wojny medycy pracowali jak zwykle, zarówno w szpitalu Buczy, jak i w Worzelu, gdzie znajdują się również oddziały irpieńskiego szpitala. Lekarze udzielili pomocy 200 pacjentom, wykonali 30 operacji i wyleczyli 50 pacjentów z koronawirusem. Okupanci kilka razy proponowali współpracę Antonowi Dowgopolowi, ale odmówił.

Serhiy Horoshko, położnik-ginekolog w Centralnym Miejskim Szpitalu Irpienia.  

Nadal pomagał kobietom rodzić podczas nieustannego ostrzału miasta, a konkretnie szpitala.

Ludmiła Chinyakova, ginekolog-położnik Szpitala Położniczego nr 1 w Mikołajowie.

W nocy 11 marca u kobiety we wsi Kandybyne, w rejonie Nikołajewa, rozpoczął się poród. Faszyści Putina nie pozwolili zabrać kobiety do porodówki i zagrozili jej rozstrzelaniem. Poród został wykonany z pomocą miejscowej pielęgniarki na polecenie Ludmiły Chinyakovej, za pośrednictwem łącza wideo. Poród przebiegł gładko, urodził się chłopiec, którego rodzice nazwali Matwej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał 31 pracownikom służby zdrowia odznaczenia honorowe za bohaterstwo w wykonywaniu obowiązków. Otrzymali ordery „Za odwagę” III stopnia, „Zasłużony Lekarz Ukrainy”, „Zasłużony Pracownik Zdrowia Ukrainy”, „Zasłużony Pracownik farmacji Ukrainy”.

Pięciu medyków otrzymało pośmiertnie odznaczenia za ratowanie życia innych”

  • Natalia Demidenko – kierownik apteki nr 57 firmy “Apteka 2011” Kozacha Lopań, obwód charkowski;
  • Wołodymyr Kowalczuk – kierowca brygady ratownictwa medycznego w Tokarowskim punkcie stałej bazy obwodu chersońskiego;

  • Serhiy Polovychenko – resuscytator Ługańskiej Obwodowej Przychodni Onkologii Klinicznej;

  • Valentyna Rukhlo – pielęgniarka wielospecjalistycznego szpitala miejskiego w Siewierodoniecku obwodu Ługańskiego;

  • Viktor Sleptsov – kierowcą zespołu ratownictwa medycznego Miejskiego Szpitala Wielodyscyplinarnego w Sewerodoniecku w obwodzie ługańskim.

Tytuł Bohatera Ukrainy przyznano pośmiertnie kobiecie – starszemu medykowi bojowemu Innie Derusovej,

która wykonywała misje bojowe w mieście Ochtyrka w obwodzie sumskim. Uratowała 10 żołnierzy, ryzykując własnym życiem. Zginęła 26 lutego od ostrzału artyleryjskiego przez wojska rosyjskie, pomagając rannym. Jest to pierwsza kobieta-Bohater Ukrainy, która otrzymała ten tytuł pośmiertnie.

Oprócz lekarzy ukraińskich tysiące zagranicznych lekarzy pomaga ratować ofiary wojny. Według ministra zdrowia Wiktora Laszki obecnie mamy chirurgów, anestezjologów, szpitale ogólne, pediatrów i psychiatrów z różnych krajów. Ponad 2000 pracowników medycznych z zagranicy zarejestrowało się na stronie ministerstwa i przygotowuje się do niesienia pomocy ukraińskim lekarzom.

Wiktoria Czyrwa

Na zdjęciu: Inna Derusova

 

Facebook
Twitter
LinkedIn