Nauczyciele ze Szczecina uczą się ukraińskiego

4 marca 2022. Kiedy metodycy ze szczecińskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli rozpoczynali nabór na nieodpłatny kurs podstaw języka ukraińskiego, nie przypuszczali, że zaplanowane dwa spotkania okażą się kroplą w morzu potrzeb. W ciągu trzech godzin zapisało się na nie ponad 500 nauczycieli, po dniu jest ich już 1000!

Tak zareagowało nauczycielskie środowisko Szczecina, które czeka na ukraińskie dzieci w swoich szkołach i chce, by mali uchodźcy mogli poczuć się u nich bezpiecznie.

Wiedzą, że przywitanie dziecka w jego języku ma ogromne znaczenie.

„Proszę o cierpliwość, bym mogła stworzyć warunki, by każdy z Państwa mógł skorzystać z tej formy” – pisze do tych, którzy nie dostali się do pierwszych dwóch grup nauczycieli pani dyrektor ODN Kinga Maciaszczyk, organizatorka kursu.

„W obecnej chwili jestem na etapie organizowania kolejnych spotkań. Wraz z zespołem doradców staramy się Państwa wspierać, na ile jesteśmy w stanie i pozostajemy do Państwa dyspozycji” – dodaje.

Spotkania na platformie Teams (po sto osób naraz) prowadzą Ukrainki – Viktoria, studentka II roku germanistyki na Uniwersytecie Szczecińskim i Katerina, studentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Podstawowe zwroty w języku ukraińskim pozwolą nawiązać pierwszy kontakt z dziećmi, okazać wsparcie i akceptację.

– Państwa postawa daje nadzieję – zwraca się do nauczycieli organizatorka kursu.

Ewa Piechota

Facebook
Twitter
LinkedIn