Dziewczynki to Javelina, chłopcy to Bajraktar

3 marca 2022. Ósmy dzień wojny na Ukrainie. Mimo ostrzałów i bombardowań w Ukrainie, każdego dnia rodzi się nowe życie. Kobiety zmuszane są do porodu w nieodpowiednich warunkach, ale przynajmniej we względnym bezpieczeństwie.

Pierwszym dzieckiem wojny, które stało się znane, była dziewczynka o imieniu Mia, urodzona przez matkę w schronie przeciwbombowym 25 lutego. Ta wiadomość była szeroko rozpowszechniana w sieciach społecznościowych, ponieważ na tle strasznych wydarzeń była to pierwsza pozytywna wiadomość.

Kiedy stało się jasne, że wróg strzela nie tylko do strategicznych obiektów wojskowych, ale także cywilnych, w tym infrastruktury medycznej, poród w zwykłych szpitalach położniczych stał się niebezpieczny.

Dlatego w całym kraju zaczęto masowo wyposażać szpitale położnicze właśnie w schrony przeciwbombowe. Od czasu do czasu w prasie i na portalach społecznościowych pojawiają się doniesienia o nowonarodzonych Ukraińcach. Według ministra zdrowia Wiktora Laszki, te dzieci „już mają wojnę w swoim kodzie genetycznym, a Ukraińcy nigdy tego Rosjanom nie wybaczą”.

A w Czernihowie, który również znalazł się pod ciężkim ostrzałem, w tygodniu wojny urodziły się dwa razy trojaczki. Według lekarzy jest to bardzo niezwykłe, bo ostatni raz w mieście trojaczki urodziły się trzy lata temu i były tylko jedne. W końcu trojaczki, zwłaszcza poczęte w sposób naturalny, a nie poprzez sztuczne zapłodnienie, są dość rzadkie. Młode matki i ich nowo narodzone trojaczki pozostają w schronie przeciwbombowym.

Aby wesprzeć kobiety w ciąży i zapewnić normalny poziom porodów, niektóre prywatne kliniki w Kijowie, gdzie poród zwykle kosztuje kilka tysięcy dolarów, oferują swoje usługi bezpłatnie.

Mimo wojny Ukraina nadal żyje, a nawet żartuje. Że wszyscy chłopcy urodzeni w czasie wojny będą nazywani po imieniu „Bajraktar” (na cześć tureckiego drona, który doskonale powala rosyjski sprzęt), a dziewczynki – „Javelina” (na cześć brytyjskiego systemu rakiet przeciwpancernych, który z powodzeniem niszczy rosyjskie czołgi i transportery).

Jak zauważył prezydent Wołodymyr Zełenski: „Życie zwycięży śmierć, a światło zwycięży ciemność”. Z tymi słowami na okładce w języku ukraińskim pojawił się dziś słynny amerykański magazyn Time.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn