Satelita z problemami

28 stycznia 2022. Ukraina nie ma stabilnej komunikacji z satelitą Sicz-2-30, informowano od kilku dni. Wczoraj prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Narodowe Centrum Kontroli i Testowania Obiektów Kosmicznych w pobliżu miasta Dunajowce z powodzeniem przeprowadziło pierwszą sesję komunikacyjną z satelitą.

Jakie mogą być przyczyny problemów z nawiązaniem łączności z ukraińskim satelitą kosmicznym?

Konstruktorzy satelity z biura „Jużnoje” wyjaśniali ukraińskim mediom, że „połączenie jest niestabilne z powodu ujemnego bilansu energetycznego urządzenia”. „Jużnoje” oświadczyło, że 13 stycznia, po oddzieleniu satelity od statku kosmicznego, nawiązano z nim łączność i uzyskano informacje telemetryczne, które potwierdziły funkcjonalność sprzętu pokładowego. Wskazano, że wystąpiło jednak „szereg czynników zewnętrznych”, które utrudniły stabilność pierwszych sesji łączności. Położenie satelity sprawiło, że promienie słoneczne odbite od Ziemi lub krótkotrwałe promieniowanie bezpośrednie Słońca padało pod dość małym kątem na powierzchnie robocze baterii słonecznej satelity. Wpłynęło to negatywnie „bilans energetyczny aparatury”. Rozwiązania inżynieryjne i algorytmy pracy osadzone w systemie satelity pozwoliły przeprowadzić restart i przywrócić jego funkcjonalność w trybie oszczędzania energii.  „Zgodnie z wynikami kolejnych sesji komunikacyjnych nie wykryto żadnych awarii urządzeń pokładowych” – czytamy w komunikacie biura konstrukcyjnego.

Co dalej?

Modelowanie dynamiki ruchu orbitalnego satelity wskazało, że w ciągu 1-2 miesięcy jego pozycja przestrzenna stanie się korzystna dla akumulacji energii elektrycznej, co umożliwi zgodne z założeniami funkcjonowanie Sicz-2-30.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn