Odprawa celna aut przez Diia

16 września 2021. Wczoraj Gabinet Ministrów Ukrainy przyjął uchwałę, zgodnie z którą za pośrednictwem aplikacji Diia realizowany będzie pilotażowy projekt odprawy celnej pojazdów.

Zakłada się, że Ukraińcy będą mogli korzystać z usługi od 2 grudnia 2021 r. do 31 sierpnia 2023 r. „Dzisiaj mamy kolejny ważny projekt związany z importem samochodów do Ukrainy. Dla Ukraińców taki import samochodów często przeradzał się w ograniczenia i niedogodności, opóźnienia. Planujemy umożliwić tzw.oczyszczenie pojazdu poprzez Diia”, – powiedział premier Denys Szmyhal.

Usługa ta umożliwi złożenie przez smartfon niezbędnych dokumentów, opłacenie cła oraz automatyczną odprawę celną auta.

Teraz odprawa celna pojazdów wymaga wypełnienia przez osoby – zarówno fizyczne, jak i prawne – wstępnego zgłoszenia celnego, ogólnego zgłoszenia przybycia i/lub zgłoszenia celnego w formie pisemnej.

Uchwała rządowa stanowi, że:

  • odprawa celna nastąpi poprzez złożenie wstępnego zgłoszenia celnego, ogólnego zgłoszenia przybycia w formie ustnej;
  • dostępny będzie wyczerpujący wykaz dokumentów do rejestracji;
  • możliwe jest składanie dokumentów w formie elektronicznej za pomocą portalu „Dija”;
  • będzie automatyczne naliczanie opłat celnych, które można uiścić na portalu Diia, za pośrednictwem banków lub elektronicznych systemów płatności;
  • zapłata należności celnych wymagana jest w ciągu 10 dni;
  • zakończenie odprawy celnej samochodu odbędzie się w trybie automatycznym.

Jak informowaliśmy, od lutego 2021 r. prawo jazdy, zaświadczenie o rejestracji transportu i polisa ubezpieczenia cywilnego w aplikacji Diia mogą być używane jako pełnoprawny zamiennik dokumentów papierowych. Pandemia COVID-19 zwiększyła liczbę usług online dla kierowców. Onlinowo można teraz przejść szkolenie, przekwalifikowanie i zaawansowane szkolenie kierowców. Prawo jazdy za można dostać za pośrednictwem przesyłki kurierskiej.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn