Dobry węgiel, dobra Bogdanka

16 września 2021. Choć polskie górnictwo ten rok ma jeszcze gorszy niż poprzedni, to nie dotyczy to kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie. Bogdanka trzeci kwartał z rzędu pokazuje wysokie zyski, a pandemiczny przestój i to praktycznie bez strat trwał tu zaledwie pół roku- podaje serwis internetowy Business Insider. Ze swojej strony dodajemy: Bogdanka rozpoczęła eksport węgla do Ukrainy.

Polskie górnictwo węgla w pierwszym półroczu 2021 r. wykazało stratę 1,58 mld PLN, czyli wyższą nawet niż rok wcześniej. Tymczasem w pierwszym półroczu 2021 r. Bogdanka zarobiła 91,5 mln PLN. Pandemiczmy rok 2020 Bogdanka też zamknęła „na plusie”. Nic więc dziwnego, że kurs giełdowy tej kopalni jest najwyższy od marca 2019 r.

Tajemnicą sukcesu Bogdanki są lepsze złoża niż na Śląsku i nowocześniejsze metody wydobycia, co sprawia, że kopalnia ma najniższe koszty wydobycia w Polsce. Wydobycie węgla na jednego w tej kopalni wynosi 180 ton miesięcznie i jest około trzy razy większe od średniej krajowej.

Analitycy podkreślają, że koszty w Bogdance nie rosną. Spadły nawet o 11 proc. w ujęciu rocznym koszty zużycia materiałów i energii- mimo, że energia w Polsce znacząco podrożała.

Bogdanka osiąga dobre wyniki finansowe choć spółce nie pomagają jeszcze rosnące światowe ceny węgla. Większość sprzedaży realizowana jest na podstawie umów długoterminowych, opartych na niższych niż obecnie cenach.

„Spółka chce być samodzielnym podmiotem, pracuje nad dywersyfikacją działalności” – poinformował w rozmowie z PAP Biznes prezes Bogdanki Artur Wasil. „Myślimy o komponentach do wiatraków, rozmawiamy z niemiecką firmą, czy o współpracy z lotniskiem, która mogłaby dać 400 nowych miejsc pracy” – powiedział PAP-owi prezes Wasil.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn