Filmy (nie) po ukraińsku

21 lipca 2021. Sześć ukraińskich kanałów telewizyjnych złamało prawo językowe, kontynuując nadawanie rosyjskojęzycznych filmów i seriali.

Jak informuje Taras Kremiń, pełnomocnik ds. ochrony języka państwowego, w dniach 16-17 lipca 2021 r. przeprowadzono monitoring działalności 28 kanałów telewizyjnych. Monitoring wykazał naruszenia norm przez sześć ukraińskich stacji telewizyjnych („Inter”, „Ukraina”, „ICTV”, „Mega”, „NTN”, „K1”). Filmy i seriale na tych kanałach telewizyjnych były emitowane w języku rosyjskim. i o tym sporządzono odpowiednie akty.

W stacji „Inter” odnotowano 6 naruszeń, na kanale „Ukraina” – 5 naruszeń, „Mega” – 2 naruszenia, „ICTV” – 2 naruszenia, na kanałach „K1” i „NTN” – po jednym naruszeniu.

Właścicielami holdingu Inter Media Group (Inter, NTN, K1, MEGA), który obejmuje większość kanałów naruszających prawo językowe są Dmytro Firtasz, Serhij Lowoczkin.

Rinat Achmetow jest właścicielem holdingu Media Group Ukraine, który obejmuje m.in. kanał „Ukraina”.

Wiktor Pinczuk jest właścicielem holdingu Starlight Media, który obejmuje m.in. kanał ICTV.

Według Kremnia, w innych kanałach telewizyjnych nie stwierdzono naruszeń prawa językowego Pełnomocnik zwrócił się do Narodowej Rady Telewizji i Radiofonii Ukrainy z wnioskeim o zastosowanie przewidzianych prawem sankcji wobec wspomnianych nadawców telewizyjnych i radiowych.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn