14 lipca 2021. Ukraina i Unia Europejska podpisały memorandum w sprawie strategicznego partnerstwa surowcowego.
Memorandum podpisali w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal i Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič. Celem partnerstwa jest integracja łańcuchów dostaw ważnych surowców między Ukrainą i UE. Współpracy ma opierać się na kryteriach środowiskowych.
Maroš Šefčovič zaznaczył, że „Unia Europejska będzie wspierać Ukrainę. Strategiczne partnerstwo w sektorze surowcowym jest ważnym etapem, ponieważ surowce krytyczne, szczególnie w kontekście dekarbonizacji, w Ukrainie mają ogromny potencjał”.
Premier Szmyhal podkreślił, iż „dzięki zwiększeniu własnej produkcji i eksportu minerałów, zmniejszeniu importu surowców, wartość ukraińskich złóż może osiągnąć ponad 400 mld USD w ciągu najbliższych 10 lat”. Wzrost wykorzystania już odkrytych złóż przyczyni się do podwojenia eksportu i zmniejszenia importu surowców mineralnych o 60-70 proc. Premier dodał, że kompleksowe wydobycie surowców krytycznych może już na pierwszym etapie przyciągnąć w Ukrainę 10 mld USD inwestycji.
Wcześniej Sergiy Tsivkach – Prezes UkraineInvest podkreślał, że Ukraina jest bogata w zasoby naturalne, na jej terytorium odkryto 117 rodzajów minerałów. Są to tereny ze złożami litu, kobaltu, hafnu, cyrkonu, złota i innych ważnych minerałów dla nowoczesnego przemysłu.
W kraju odkryto dwa obszary o znacznych udokumentowanych zasobach litu, z których jedną złoże jest koncesjonowane. Ponadto Ukraina znajduje się w pierwszej dziesiątce pod względem zbadanych rud tytanu i zapewnia ponad 6 proc. ich światowej produkcji.
Podpisane porozumienie jest jednym z elementów realizacji strategii na rzecz pozyskiwania surowców krytycznych z państw trzecich, bogatych w zasoby naturalne, wdrażanej przez Komisję Europejską od września ubiegłego roku. Ukraina jest drugim po Kanadzie krajem, z którym UE zawarła tego rodzaju umowę. Rząd Ukrainy poinformował o rozpoczęciu ogólnokrajowego audytu sektora użytkowania złóż.
Valentyn Honcharenko