Ruch bezwizowy dla gospodarki

28 czerwca 2021. Rząd Ukrainy planuje uzgodnić z Unią Europejską pięć obszarów „ruchu bezwizowego” dla gospodarki.

Jak podał premier Denys Szmyhal na Facebooku, eksport ukraińskich towarów do UE wzrósł w ciągu pięciu lat o 60 proc. i ma osiągnąć w tym roku wartość 20 mld EUR. Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Ukrainy. Ponad 40 proc. całej wymiany handlowej Ukrainy odbywa się z krajami UE.

„27 czerwca 2014 roku, podpisana została ekonomiczna część układu stowarzyszeniowego z UE. W ciągu ostatnich pięciu lat umowa ta została wykonana w 54 proc. To naprawdę dobry wskaźnik”- skomentował premier.

Jednym z głównych priorytetów Ukrainy w ostatnim roku było przygotowanie do aktualizacji części handlowej układu stowarzyszeniowego. Rząd Ukrainy prowadzi dialog z ukraińskim biznesem, tak aby maksymalnie uwzględnić jego potrzeby i ułatwić dostęp ukraińskich towarów na rynki europejskie.

Jak poinformował Szmyhal, rząd Ukrainy w ciągu najbliższych kilku lat planuje wynegocjować z Unią Europejską pięć obszarów „ruchu bezwizowego” w różnych obszarach gospodarki.

  • Ruch bezwizowy dla przemysłu to ukraiński system regulacji technicznych i oceny zgodności produktów na poziomie europejskim. Pozwala producentom uzyskać niezbędne certyfikaty w Ukrainie, bez podróżowania do UE. Podpisanie tej umowy planowane jest w przyszłym roku.
  • Ruch bezwizowy dla lotnictwa – pozwoli ukraińskim przewoźnikom lotniczym uzyskać rozszerzony dostęp do rynku UE, a europejskie firmy wejdą na Ukrainę. W efekcie obniżone mogą być  ceny biletów lotniczych. Uruchomienie tego mechanizmu planowane jest także w 2022 roku.
  • Bezwizowy ruch celny – oznacza wymianę danych celnych między Ukrainą a krajami europejskimi, co oznacza mniejsze możliwości oszustw w zakresie wyceny celnej, a także uproszczenie pracy organów celnych i formalności dla biznesu. Uważa się, że w 2022 roku Ukraina może rozpocząć proces przystępowania do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej.
  • Bezwizowa energia z UE – to oddzielenie Ukrainy od sieci energetycznej z Białorusią i Rosją oraz przystąpienie do europejskiej sieci energetycznej ENTSO-E. Rynek energii elektrycznej stanie się bardziej konkurencyjny i przejrzysty. Ukraina stanie się częścią dużego europejskiego systemu energetycznego z jasnymi i zrozumiałymi zasadami gry. To ważny etap dla niezależności energetycznej Ukrainy. Przystąpienie do ENTSO-E nastąpi już w 2023 roku.
  • Cyfrowy ruch bezwizowy – oznacza przystąpienie Ukrainy do rynku cyfrowego UE. Premier Szmyhal podkreślił, że pozytywny efekt przystąpienia do tego rynku przyniesie gospodarce Ukrainy dodatkowych kilka miliardów USD. W 2020 r. w Ministerstwie Transformacji Cyfrowej opracowano mapę drogową integracji z unijnym rynkiem cyfrowym.

W okresie styczeń-maj 2021 r. eksport do Unii Europejskiej wzrósł o ponad jedną trzecią, a to dodatkowe 2,7 mld USD. przychody dla ukraińskiego biznesu. Polska utrzymuje 2. miejsce wśród partnerów handlowych Ukrainy na świecie i nadal jest 2. największym rynkiem eksportowym. 

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn