14 maja 2021. Premier Denys Szmyhal zapowiedział nowe podatki i regulacje gospodarcze. Mają one przynieść budżetowi państwa dodatkowe 2,17 mld USD.
W wywiadzie dla RBK Ukraina premier Szmyhal zaanonsował, że będą one wprowadzone jeszcze w tym roku. Według premiera, nie będą one dotyczyć zwykłych ludzi, ani też małych i średnich przedsiębiorstw. Skierowane będą do tych sektorów gospodarki, które mają wysokie marże i mogą płacić budżetowi więcej, jak ma to miejsce w innych cywilizowanych krajach – podkreślił.
Po tych słowach szefa rządu przyszedł czas na czyny. Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził projekt ustawy o Zmianach kodeksu podatkowego. Zaś ministerstwo finansów przedstawiło kluczowe punkty tych zmian:
- podwyższenie stawek akcyzowych– podatek akcyzowy na napoje alkoholowe, podatek ekologiczny oraz opłata za używanie zasobów radiowych mają wzrosnąć o 5 proc., stawki za użycie zasobów wodnych i leśnych w celach przemysłowych wzrosną o 14,5 proc. Planowane wpływy do budżetu z tytułu podniesienia stawek akcyzy wyniosą 58 mln USD.
- Zakaz magazynowania dużych ilości wyrobów tytoniowych przed podwyższeniem stawki akcyzowej. Spodziewane wpływy do budżetu – 54 mln USD.
- Przeniesienie na producentów i importerów 5 proc. podatku od maksymalnej ceny detalicznej wyrobów tytoniowych – 69 mln USD.
- Wprowadzenie minimalnego podatku od 1 hektara gruntu rolnego – 370 mln USD.
- Ograniczenia zwrotu podatku VAT dla pośredników przy sprzedaży towarów konsumpcyjnych – 110 mln USD.
Minister finansów Siergiej Marczenko zaznaczył, że celem tych zmian jest przeciwdziałanie oszustwom podatkowym, tworzenie przejrzystego otoczenia konkurencyjnego oraz zwiększanie efektywności wykorzystania zasobów gospodarczych kraju.
Wcześniej w mediach pojawiła się również informacjach o planach wprowadzenia akcyzy na sprzedaż „zielonej” energii elektrycznej, która potencjalnie może stanowić od 3,2 do 40 proc. Zapewne ten projekt powstał z powodu skarg inwestorów na niezapłacenie gwarantowanych kosztów produkcji „zielonej” energii. Na początku maja rząd wypłacił producentom jedynie 180 mln USD z zaległości sięgających 810 mln USD. Sergiy Yevtushenko – dyrektor generalny UDPR, firmy specjalizującej się w inwestycjach w energię odnawialną zaznaczył, że rząd nie wykonał w pełni żadnego z punktów zeszłorocznego memorandum z branżą „zielonej” energii. Dlatego zdaniem Yevtushenki nie może być mowy o kolejnych zmianach na rynku..
Valentyn Honcharenko