Współpraca PGNiG i Naftohazu Ukrainy

31 marca 2021. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Grupa Naftogaz podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy poszukiwaniu i eksploatacji ukraińskich zasobów węglowodorów. Ewentualna współpraca dotyczy obszarów, które pod względem geologicznym stanowią przedłużenie na terytorium Ukrainy struktur geologicznych, eksploatowanych już przez polską spółkę,  określanych jako pole gazu ziemnego „Przemyśl”.

„Ukraina, która dysponuje jednymi z największych zasobów gazu w Europie, może być dla PGNiG atrakcyjnym miejscem rozwoju. (…) Dostępne dane wskazują na duży potencjał złożowy tego regionu. Nasz partner również dysponuje bogatym doświadczeniem oraz cennymi danym geologicznymi, dlatego potencjalna współpraca obu firm może w efektywny sposób przełożyć się na wzrost wydobycia gazu ziemnego w zachodniej części Ukrainy. Będzie to korzystne zarówno z punktu widzenia rozwoju obu firm, jak i dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej” – powiedział Robert Perkowski, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. Operacyjnych.

Wkładem PGNiG do potencjalnej współpracy będą, m.in., kompetencje w stosowaniu zaawansowanych metod poszukiwawczych. Spółka od lat wykorzystuje analizy trójwymiarowych zdjęć sejsmicznych przy projektowaniu wierceń, co umożliwiło jej odkrycie nowych zasobów gazu na Podkarpaciu. PGNiG liczy, że wykorzystanie tych technologii na Ukrainie może przynieść podobne rezultaty.

„(…) Jestem przekonany, że wspólnie będziemy w stanie osiągnąć korzystną synergię, która przyczyni się do realizacji strategicznego celu Naftogazu, jakim jest wsparcie działań na rzecz osiągnięcia przez Ukrainę niezależności energetycznej w ciągu 10 lat, poprzez zwiększenie krajowego wydobycia gazu ziemnego” – podkreślił Otto Waterlander, Dyrektor Operacyjny Grupy Naftohaz Ukrainy.

  • O planach współpracy polsko- ukraińskiej przy wydobywaniu gazu ziemnego na Zakarpaciu poinformował we wrześniu 2020 r. były już Prezes Zarządu PGNiG Jerzy Kwieciński. Te zapowiedzi znalazły potwierdzenie w listach intencyjnych podpisanych podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Ukrainie, w październiku 2020 r. Co z zapowiadanym udziałem PGNiG w prywatyzacji ukraińskiego sektora energii?

Na podstawie komunikatu PGNiG.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn