Ukraina zezwoli na podwójne obywatelstwo?

8 marca 2021. Ukraina planuje wprowadzić podwójne (wielokrotne) obywatelstwo, ale z pewnymi ograniczeniami. O tym poinformował minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

„Planujemy zezwolić na podwójne obywatelstwo z krajami Unii Europejskiej oraz innymi krajami świata, które są przyjazne i nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia” – podkreślił minister, dodając, że absolutnie nie może być mowy o podwójnym obywatelstwie z państwem- agresorem Rosją.

Ponadto ograniczenia będą dotyczyły obywateli aktywnych politycznie. Wyłącznie posiadacze jednego paszportu – ukraińskiego – będą mieli prawo do zajmowania stanowisk w organach państwowych lub samorządowych, zarządzania strategicznymi obiektami państwowymi, uczestniczenia w organizacji wyborów czy w ukraińskich partiach politycznych, a także dostępu do informacji stanowiących tajemnicę państwową.

Zdaniem MSZ liberalizacja polityki dotyczącej podwójnego obywatelstwa ma zjednoczyć miliony Ukraińców na całym świecie. „Obywatel Ukrainy, który przeprowadził się na stałe na przykład do jednego z krajów Unii Europejskiej, w przyszłości będzie mógł starać się o obywatelstwo tego kraju, pozostając przy tym częścią ukraińskiej wspólnoty, zachowując ukraiński paszport” – powiedział minister Kuleba.

4 marca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził w życie decyzję Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy „O pilnych środkach przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego w sferze obywatelstwa”. Gabinet Ministrów, Centralna Komisja Wyborcza i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy mają dwa miesiące na przeanalizowanie ustawodawstwa Ukrainy w zakresie podwójnego (wielokrotnego) obywatelstwa. Następnie rząd w ciągu sześciu miesięcy ma wnieść do Rady Najwyższej projekty ustaw, które przewidują szereg zakazów dotyczących zajmowania niektórych stanowisk państwowych lub prowadzenia działalności politycznej przez obywateli Ukrainy, którzy posiadają obywatelstwo obcego państwa lub złożyli dokumenty w celu nabycia obcego obywatelstwa.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn