Gaz tańszy o 30 procent

15 stycznia 2021. Rząd planuje ustalić sztywną roczną cenę gazu dla konsumentów, co może naruszyć umowę Ukrainy z MFW.

Denys Szmyhal – Premier Ukrainy zaznaczył, iż cena gazu dla konsumentów nie będzie mogła przekroczyć 6,99 UAH za metr sześcienny gazu. Oznacza to obniżkę o 30 proc. Bez względu na cenę rynkową jest to górna granica cenowa. Cena ta będzie obowiązywać w okresie kwarantanny lub do końca sezonu grzewczego, czyli co najmniej do kwietnia. Premier dodał, iż ograniczenie to może zostać zmienione, jeśli nastąpi znacząca obniżka ceny na rynku.

Yuliia Hryshyna, deputowana do Rady Najwyższej z frakcji Sługa Ludu poinformowała, że taryfa na dostawę gazu również będzie ograniczona do maksymalnie 1,79 UAH za metr sześcienny. Cena będzie prawie taka sama dla całego kraju, bez większych różnic w przeciwieństwie do bieżącej sytuacji. Deputowana dodała, iż łączna kwota opłat za gaz od 1 lutego zmniejszy się o 500-800 UAH.

  • Od 1 stycznia na Ukrainie wzrosły taryfy na ciepło i energię elektryczną. W wyniku zmian koszt gazu wraz z dostarczeniem wynosi co najmniej 8-9 UAH za metr sześcienny. W wielu regionach Ukrainy odbyły się protesty przeciwko podwyżce taryf. W odpowiedzi na społeczne niezadowolenie władze zainicjowały obniżkę cen na gaz. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyraził zaniepokojenie projektem rządu, gdyż państwowe regulacje cen oznacza naruszenie przyjętych przez Ukrainę zobowiązań w ramach współpracy z funduszem. Premier natomiast wyjaśniał, iż rynek gazu w Ukrainie powinien funkcjonować, a działania rządu są nastawione jedynie na ograniczenie nadużyć na tym rynku, w celu ochrony publiczności. Więcej o tym w artykule „Wzrost cen gazu i … propozycje obniżki”.

 Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn